europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE

Wtorek 15 maja – czas szybko mija. Drugi dzień praktyki w II tygodniu pobytu w Nicei

Hotel

W dniu dzisiejszym odwiedziły nas  na praktyce nasze opiekunki: Pani Barbara Gołubowska i Pani Teresa Jerzewska-Palmer. Obserwowały nas podczas pracy i pytały o opinię naszych bezpośrednich przełożonych. Chyba wypadliśmy dobrze. Czekamy na spotkanie i relację wieczorem.

Pozdrawiamy: Urszula Murza, Tomasz Wilczewski, Emilia Półtorzycka, Patrycja Sulik, Weronika Kalinko, Milena Misiejko.

Poniedziałek 14 maja – rozpoczęłyśmy II tydzień praktyk a nasze opiekunki monitoring

Hotel

My poszłyśmy na pierwszy ogień. Panie:  Barbara Gołubowska i Teresa Jerzewska-Palmer obserwowały nas podczas pracy i pytały o opinię naszych bezpośrednich przełożonych. Już wiemy, że wypadłyśmy dobrze. Szef kuchni Pan Eric Brujan oraz  cukiernik Pan Eric Daime byli z nas bardzo zadowoleni.  

Cieszymy się i pozdrawiamy: Ewelina Wilman, Natalia Skorupska, Natalia Szurmiej.

Kolejny wolny dzień hotelarzy w Nicei - niedziela i kolejna wycieczka

 
Z samego rana wyruszyliśmy zwiedzać Niceę z górnego pokładu otwartego piętrowego autobusu NICE le GrandTour z zamiarem podziwiania zabytków i krajobrazów Nicei.

Pierwszy przystanek to miejscowość niedaleko Nicei Villefranche-sur-Mer. W miasteczku w XIX wieku wypoczywały licznie koronowane głowy oraz arystokraci angielscy i rosyjscy. To tutaj stoi drugi najdroższy dom na świecie, warta 500 mln dolarów Villa Leopolda, zbudowana na zlecenie króla Belgów, Leopolda II. Z kolei w piwnicach Villa Nellcote zespół The Rolling Stones nagrał swoją sławną płytę Exile on Main St.

Widzieliśmy również Cytadelę zbudowaną w latach 1550 – 1561, która miała chronić flotę wojenną księcia Sabaudii Emanuela Filiberta.

Jadąc dalej  minęliśmy ciekawy architektonicznie budynek „Acropolis” - centrum kongresowe.

Kolejny przystanek to Muzeum Henri Matisse'a, które uważane jest za jedną z najważniejszych atrakcji kulturalnych w Nicei.

Wystawy w muzeum, które oglądaliśmy, to prezentacja artystycznej ewolucji artysty światowej sławy Matisse'a, jego postępów i jego badań w dziedzinie koloru i grafiki, od pierwszych obrazów z 1890 roku po rzeźbione gwasze z końca życia.W stałej kolekcji muzeum znajduje się prawie 70 obrazów i gwaszy wyciętych, ponad 200 rysunków, rycin, niemal wszystkie rzeźby artysty, ilustrowane książki, sto fotografii i przedmiotów należących do malarza.

Ten słynny malarz mieszkał i tworzył w Nicei wiele lat, aż do swojej śmierci.

Zwiedziliśmy również znajdujący się niedaleko muzeum kościół Matki Bożej Wniebowziętej, obok którego znajduje się klasztor Franciszkanów założony w IX w. przez mnichów z pobliskiego opactwa benedyktyńskiego Saint-Pons. Plac przed kościołem nosi imię Jana Pawła II, a popiersie naszego rodaka stoi tuż przy schodach. W kościele z XV w., znajdują się m.in.: barokowy ołtarz z XVII w., obrazy Louisa Bréa: Piéta (tryptyk z 1475 r.), Ukrzyżowanie (ok. 1512 r.) i Opłakiwanie (1515 r.) oraz marmurowy krzyż z 1477 r.

Idąc przez park z gajem oliwnym oglądaliśmy ruiny starożytnego amfiteatru.

Autobusową wycieczkę przerwał nam niestety deszcz. Ale jeszcze zostajemy w Nicei 3 tygodnie. Będzie więc okazja do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc.

Wycieczka do Cannes

To już tydzień minął jak przyjechaliśmy do Nicei. Po pracy czas na wypoczynek i realizację programu kulturowego. W pierwszą wolną sobotę wybraliśmy się na wycieczkę do Cannes.

Cannes – to miejscowość we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu. Obecnie miasto znane jest na całym świecie dzięki międzynarodowemu festiwalowi filmowemu i turystyce. W dniach 8-19 maja odbywa się festiwal więc będąc tam mogliśmy poczuć atmosferę tego miejsca. Tłumy ludzi , czerwony dywan, limuzyny, imprezy towarzyszące.

Wybraliśmy się również na wyspę św. Małgorzaty. To jedna z czterech Wysp Leryńskich leżących tuż przy Cannes na Lazurowym Wybrzeżu. Ten niewielki skrawek ziemi otoczony wodą był więzieniem dla Człowieka w Żelaznej Masce, które również odwiedziliśmy. Wyspa jest śródziemnomorską oazą zapewniającą spokój. Na wyspę płynęliśmy z Cannes promem.

Jesteśmy w Nicei dopiero 4 dni, a już zdążyliśmy trochę poznać miasto...

Wykorzystując każdą wolną chwilę oraz korzystając z uroków klimatu udaliśmy się na spacer po Starym Mieście w Nicei. Na dłużej zatrzymaliśmy się na Placu Massena znajdującym się w obrębie Starego Miasta. Poszukując orzeźwienia wśród fontann poznaliśmy bliżej kulturę regionu.

Odwiedziliśmy też Park Phoenix. To zoo, tropikalny ogród botaniczny, plac zabaw i miejsce pikników w jednym. Można tam atrakcyjnie spędzić kilka godzin. Tuż po wejściu do Parku Phoenix znajduje się jezioro (6000 m2), które zawłaszczyły sobie liczne ptaki, m.in. kaczki, pawie, łabędzie i pelikany. Na terenie parku znajduje się Muzeum Sztuki Azjatyckiej.

W parku można też oglądać strusie, żółwie pływające w strumyku, kangury, wiele gatunków papug, a nawet jeżozwierze i lemury.

Znajduje się też tam szklana piramida.W jej pomieszczeniach odwzorowano aż 7 różnych stref klimatycznych. Od razu po wejściu do obiektu uderzyło nas gorące i wilgotne powietrze tropikalne. Rosną tu okazałe palmy, bananowce, paprocie i mnóstwo innych gatunków roślin.

Wszystko to wywarło na nas bardzo pozytywne wrażenie - jesteśmy głodni kolejnych atrakcji. W najbliższy weekend wyruszamy zwiedzać Niceę na pokładzie otwartego piętrowego autobusu. Z górnego pokładu mamy zamiar podziwiać zabytki i krajobrazy miasta.

Pierwszy dzień praktyk technika hotelarstwa w Nicei

Pierwszy dzień pobytu w Nicei był piękny. Słońce świeciło dość mocno, a nasz poniedziałek był już zorganizowany. Po śniadaniu, udaliśmy się wraz z nauczycielami do hoteli, w których odbędziemy praktykę. Poznaliśmy naszych opiekunów, którzy oprowadzili nas po hotelu i zapoznali z personelem oraz harmonogramem praktyki. Komunikacja odbywa się w języku angielskim i francuskim, więc tym samym mamy szansę na doskonalenie umiejętności językowych.

Wiemy, że nie będzie lekko, ale właśnie o to chodzi. Chcemy zdobyć jak najwięcej doświadczenia w branży hotelarskiej.

Nasi hotelarze już w Nicei

6 maja 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły - kształcąca się w zawodzie technik hotelarstwa - wylądowała na lotnisku w Nicei, by już następnego dnia rozpocząć 4-tygodnie praktyki zawodowe w hotelach na Lazurowym Wybrzeżu. Mamy nadzieję, że będą one spełnieniem ich marzeń.

Zagraniczne praktyki w renomowanych hotelach Europy młodzież odbywa w ramach realizowanego w szkole programu Erasmus+ i projektu „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” – praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli.

Hotel Park Inn Radisson; Hotel Le Meridien

Hotel Mercure Nice Centre Grimaldi; Hotel Ibis Centre

A teraz czas na Francję

Nicea – miasto w regionie Prowansja – Alpy - Lazurowe Wybrzeże

Już tylko dni dzielą naszych 12 uczniów od wylotu do Francji. ZSHE stwarza młodzieży kształcącej się w zawodzie technik hotelarstwa, kolejną szansę na doskonalenie swoich kwalifikacji, zdobycie cennego doświadczenia międzynarodowego, rozwinięcie umiejętności zawodowych i językowych w pracy w zespole wielokulturowym.

Uczniowie 6 maja wyjadą na miesięczne praktyki zawodowe dzięki projektowi „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” - praktyki uczniów i job-shadowing nauczycieli w ramach programu Erasmus+.

Hotele, w których uczestnicy projektu będą odbywali praktyki, znajdują się w miejscu niezwykle atrakcyjnym, do którego przybywają turyści z wielu obszarów kulturowo-językowych Europy, co gwarantuje uczestnikom projektu warunki na zdobycie zaplanowanych umiejętności.

Miejsca praktyk w Nicei:

- Hotel Park Inn Radisson
- Hotel Ibis Centre
- Hotel Le Meridien
- Hotel Mercure Nice Centre Grimaldi.

Praktyki będą odbywały się przez 5 dni w tygodniu, a w weekendy uczniowie będą realizowali program kulturowy. 

Praktyki zawodowe w Barcelonie – podsumowanie

Zagraniczna praktyka zawodowa naszych uczniów w Barcelonie dobiegła końca. Rozwinęła umiejętności i zwiększyła konkurencyjność na krajowym i europejskim rynku pracy.

W dniach 26.02.-23.03.2018 grupa uczniów naszej szkoły (12 ekonomistów i 6 handlowców) w ramach projektu „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” odbyła praktyki zawodowe w Barcelonie, w Hiszpanii.

Udział w projekcie był formą nagrody dla najlepszych uczniów.

Przed wyjazdem ukończyli oni 50-godzinny kurs języka hiszpańskiego, uczestniczyli w konsultacjach z języka angielskiego, odbyli szkolenia nt. asertywności, sposobów radzenia sobie ze stresem.

W Hiszpanii młodzież nie tylko zdobyła nowe i poszerzyła nabyte w szkole umiejętności i kompetencje zawodowe, poznała również kulturę i historię tego kraju, warunki pracy i życia jego mieszkańców.

Po powrocie, nasi uczniowie - zagraniczni praktykanci dzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu, z dumą prezentując certyfikat Europass Mobilność oraz zaświadczenia potwierdzające zdobyte kompetencje ECVET, które są ważną i niezaprzeczalną przepustką na polski i zagraniczny rynek pracy.

Praktyki w hiszpańskich firmach przyniosły wiele korzyści uczniom, szkole oraz środowisku lokalnemu.

Niedziela Technika Handlowca w Gironie

Ostatnią niedzielę pobytu w Hiszpanii spędziliśmy w Gironie.

Girona to swoista ostoja katalońskości. Miasteczko, położone w dolinie pomiędzy morzem a górami, jest przecięte aż czterema rzekami: Ter, Güell, Galligans i Onyar. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od malowniczego mostu Pont de Pedra na rzece Onyar, z którego rozprzestrzenia się widok na kolorowe fasady domów Starego Miasta i panorama średniowiecznej starówki – BarriVell.

Następnie udaliśmy się do górującej nad miastem potężnej gotyckiej katedry „Catedral de Santa Maria de Girona” przy Placa de la Catedral. Wznoszona od XI do XVII wieku łączy w sobie styl romański, gotycki i barokowy. To prawdziwy fenomen architektoniczny, z nawą o szerokości 22 metrów i łączącym ją łukiem, jest najszerszą tego typu konstrukcją na świecie. Bok katedry ozdobiony jest tzw. Bramą Apostołów, zaś na Placu Apostołów znajduje się studnia z XVI wieku.

Zwiedziliśmy również skarbiec. Wśród wielu eksponatów sztuki sakralnej znajduje się m.in. bezcenny Gobelin Stworzenia Świata z 1100 roku, ukazujący Chrystusa i sceny biblijne.

Przeszliśmy też XII-wiecznymi romańskimi krużgankami. W pobliżu katedry znajduje się najbardziej malowniczy zakątek miasta - El Call. To jedna z największych i najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie.

Stare Miasto w Gironie należy nie tylko do najlepiej zachowanych, ale także najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Hiszpanii. Jego najstarsze części, łącznie z pozostałościami murów obronnych, pochodzą z IX wieku. Przejazd turystyczną kolejką, spacer wąskimi uliczkami…  Byliśmy pod wrażeniem tego pięknego, malowniczego miasteczka.

To był niesamowicie interesujący edukacyjny wyjazd. Girona - na zawsze zostanie w naszej pamięci.