W dniach 06 – 11 listopada 2011r. odbyły się 4 – dniowe warsztaty ekologiczne w Sudetach. Był to wyjazd w ramach projektu unijnego „Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy.”
Podczas wyjazdu młodzież kl. II poznała zmiany jakich w środowisku przyrodniczym dokonuje przemysł wydobywczy, energetyka czy nadmierny rozwój turystyki. Dokonując bezpośredniej obserwacji odkrywkowej kopalni węgla brunatnego „Turów”, elektrowni pracującej na tym surowcu, zachowanych form ochrony przyrody w Górach Izerskich, Kaczawskich i Karkonoszach uczniowie dojrzewali do praktycznych, innowacyjnych działań w naszym regionie. Wieczorne spotkania z gośćmi nt. alternatywnych źródeł energii czy KPN i kapelą góralską przywracały energię i sprzyjały nowym pomysłom. Dla wielu uczestników warsztatów był to pierwszy pobyt w górach /trudny i ujmująco piękny/. Wrócą tam już z większą świadomością miejsca i celu.
W dniu 17 listopada 2011r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza do Hotelu Podlasie. Uczniowie hotelarskiej klasy I d poznali strukturę organizacyjną hotelu, pracę służby pięter, kucharzy, kelnerów oraz recepcji. Dzięki uprzejmości Dyrekcji, mieli okazję pooglądać przestronne i komfortowo wyposażone pokoje, urządzone w klasycznym stylu. Pani Anna Narel – zarządzająca hotelem życzliwie odpowiedziała na wszystkie pytania uczniów. Ta praktyczna lekcja hotelarstwa zachęciła młodzież do dalszej nauki zawodu.
23 listopada 2011 r. pani dyrektor Alina Kuptel oraz pani Małgorzata Bielawska wzięły udział w uroczystości otwarcia na Uniwersytecie w Białymstoku gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.
Gabinet z warszawskiego mieszkania Prezydenta przekazała Bibliotece Uniwersyteckiej Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska, która dokonała przecięcia wstęgi.
Postać Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego trwale jest związana z historią Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Ryszard Kaczorowski był uczniem ówczesnego „Ekonomika”.
Miejskie obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości zostały połączone z osobą Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. 14 listopada 2011 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbył się uroczysty koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz pierwszej rocznicy nadania imienia Ryszarda Kaczorowskiego Publicznemu Gimnazjum Nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku oraz XIV Liceum Ogólnokształcącemu w Białymstoku. Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika reprezentowali: Pani Dyrektor Alina Grażyna Kuptel, Pan Wojciech Filipowicz oraz reprezentacja młodzieży szkolnej w asyście pocztu sztandarowego.
4 listopada 2011 roku odbył się w naszej szkole I etap IV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Wzięło w nim udział 24 uczniów z klas trzecich i czwartych. Zmierzyli się oni z 50 pytaniami testowymi, które obejmowały swoim zakresem informacje dotyczące hotelarstwa, gastronomii i turystyki. Uczniowie poza teoretyczną wiedzą książkową musieli zapoznać się przede wszystkim z aktualnościami branżowymi, publikowanymi na stronach internetowych: www.hotelarze.pl, www.pot.gov.pl, www.turystyka-ekspert.pl, www.gastrona.pl, www.papaja.pl oraz w miesięczniku „Hotelarz”.
14 listopada 2011 r. , w budynku Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala inaugurująca Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2011. Wzięły w niej udział uczennice z klasy IIIb: Edyta Marcinkiewicz i Justyna Leończuk wraz z Panią Wiolettą Wilda. Podczas spotkania zostały wręczone statuetki szkołom, które najaktywniej zaangażowały się w organizację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w roku ubiegłym. Nagrodę dla Naszej Szkoły wręczył Pan Minister Mirosław Sielatycki Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Pan Minister Olgierd Dziekoński Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Uzyskane wyróżnienie stanowi dowód ścisłej współpracy z przedsiębiorcami, którzy aktywnie wspierają edukację naszych uczniów. Atrakcją Gali była debata oksfordzka prowadzona przez studentów Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na temat "Czy oburzeni mają rację?".
Czytaj więcej: Ekonomik – najaktywniejszą szkołą w Konkursie "Otwarta firma"