„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Pierwszy weekend w Portugalii i pierwsze atrakcje

Praktyki w Povoa de Varzim to nie tylko sama praca. Sobota i niedziela to czas odpoczynku. Atrakcjami tych dni są wycieczki kulturoznawcze.

 Pierwszego dnia weekendu w sobotę, tylko ekonomiści mieli wolne od praktyk. Tak więc, sześciu uczniów pod opieką pani Mieleszko i pani Gałeckiej – Chomiczewskiej  wyjechało na całodniową wycieczkę do Viana do Castelo. Jest to najbardziej malownicze miasto w Minho, północnym regionie Portugalii, w którym przebywamy.   W miejscowości tej urzekł nas widok  ze szczytu wzgórza  Monte de Santa Luiza na rzekę Limę płynącą w kierunku Atlantyku. Widok zapiera dech w piersiach! Podziwialiśmy też wznoszącą  się tam piękną nowoczesną bazylikę. Bardzo smakował nam obiad w klimatycznej restauracyjce na świeżym powietrzu i  pyszne portugalskie babeczki pasteis de nata.

 Drugi dzień  weekendu - niedziela  19 marca 2017 rok, wszyscy uczniowie mają wolne od pracy, a więc kolejna wycieczka! Tym razem Porto, drugie co do wielkości miasto w Portugalii. Jego życiodajną arterią jest rzeka Douro, której nabrzeże znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie oprócz zwiedzenia najważniejszych zabytków  miasta mieliśmy rejs Pięciu Mostów. Podczas godzinnej wycieczki płynęliśmy w dół i górę rzeki pod słynnymi  mostami. Odwiedziliśmy także piwnice słynnego wina porto, gdzie wiele dowiedzieliśmy się na temat historii i produkcji trunku oraz skorzystaliśmy z degustacji. Warto było również powałęsać się po stromych , brukowych uliczkach i poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miasta.

 Niestety czas szybko płynie i znów rozpoczęły się dni wypełnione pracą. Wierzymy, że wycieczki te pozostawią niezatarte wspomnienia, a słoneczna pogoda pozytywnie nastroiła nas do dalszej pracy!!!

Fotorelacja z wycieczek do:

*Viana do Castelo

 

*Porto