Biwak matematyczny w Zakopanem
W dniach 9-13.10.2012 r. dziewięćdziesięciu uczniów z klas pierwszych uczestniczyło w Biwaku Matematycznym w Zakopanem. Był to już 3 biwak matematyczny zorganizowany w ramach projektu „Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy”. W dwóch pierwszych wyjazdach uczestniczyła jedynie młodzież Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych – Beneficjenta. Tym razem byli to uczniowie naszej szkoły i 8 szkół regionu:
- Zespołu Szkół Gastronomicznych
- III Liceum Ogólnokształcącego
- Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych
- Zespołu Szkół Mechanicznych CKP Nr 2
- IV Liceum Ogólnokształcącego
- Augustowskiego Centrum Edukacyjnego
- Zespołu Szkół Elektrycznych
- Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce
Przez cztery dni uczestnicy wyjazdu mieszkali w hotelu „Hyrny”, z okien którego rozciągał się wspaniały widok na Tatry i okolice. W trakcie biwaku matematycznego diagnozowano wiedzę uczniów
z matematyki po gimnazjum. Testowano innowacyjne scenariusze lekcji matematyki, które w przyszłości mają być upowszechnione w innych szkołach na lekcjach matematyki i zajęciach dodatkowych, oraz wdrożone do głównego nurtu polityki oświatowej.
Pogoda dopisywała cały czas, co umożliwiło nam zwiedzanie między zajęciami z matematyki niepowtarzalnych miejsc: Willi pod Jedlami (jednego z piękniejszych obiektów w stylu zakopiańskim, zabytkowej drewnianej kaplicy z 1908 r. wybudowanej według projektu Stanisława Witkiewicza), starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku – jednej z narodowych nekropolii, gdzie spoczywają prochy wielu sławnych Polaków m.in. Witkiewicza, Tetmajera, Makuszyńskiego, Sabały i wielu innych. Byliśmy też
w „Willi Koliba” – Muzeum Stylu Zakopiańskiego z przepięknym, charakterystycznym dla stylu witkiewiczowskiego wnętrzem. Zaliczyliśmy pieszą wędrówkę do potoku Strążyskie i wodospadu Siklawa oraz pasmo Gubałowskie, do którego dotarliśmy kolejką linową.
Odbyliśmy też wizytę w ośrodku dydaktycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tutaj młodzież zapoznała się z historią Parku, obejrzała wystawę czasową prezentującą historię poznawania Tatr.
W trzecim dniu pobytu wybraliśmy się do Doliny Chochołowskiej, gdzie mieliśmy godzinną przejażdżkę konną bryczkami przez urokliwe zakątki tatrzańskiej doliny. Bawiliśmy się przy muzyce góralskiej przy ognisku z pieczeniem kiełbasek. Wieczorem dnia czwartego obejrzeliśmy w Teatrze Witkacego „Projekt Teatralno-Taneczny IN LIMBO”.
Zwieńczeniem biwaku był jednodniowy pobyt w Krakowie. Miasto oczarowało nas historią,
jak i architekturą. Widzieliśmy główne zabytki Królewskiego Miasta Krakowa, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Byliśmy na Wawelu - zwiedzaliśmy wewnątrz Katedrę Wawelską oraz odwiedziliśmy Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której spoczywa tragicznie zmarły Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką. Na Wawelu zobaczyliśmy także słynny arkadowy dziedziniec zamkowy. Przeszliśmy Drogą Królewską przez najstarsze uliczki Krakowa m.in. Grodzką, Franciszkańską, gdzie młodzież mogła zobaczyć „Okno Papieskie”, Pałac Biskupi oraz kościoły ojców Dominikanów
i Franciszkanów. Obejrzeliśmy też dziedziniec Collegium Maius, krakowski rynek - największy plac Europy.
Podczas biwaku zawarliśmy wiele znajomości. Chwile, które przeżyliśmy, zostaną w naszej pamięci na długie lata.