europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Biblioteka

"Książki - to okno na świat, - to promień słońca, który rozświeca ciemnie nocy, - to najlepszy doradca we wszystkich sprawach."

Stanisław Lem

Spotkanie Rady Młodzieżowej Książnicy Podlaskiej

4 listopada 2019 r. nasi uczniowie wzięli udział w VI spotkaniu Rady Młodzieżowej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Młodzież obejrzała wystawę „Książnicowe półki z regionaliami autorów powiatu białostockiego”, dowiedziała się co to jest egzemplarz obowiązkowy w zbiorach Książnicy Podlaskiej. Gościem specjalnym spotkania była redaktorka, autorka książek mieszkająca w powiecie białostockim - Katarzyna Droga. Pisarka opowiedziała, dlaczego warto szukać swoich korzeni, poznawać dzieje swoich przodków.

Ogólnopolski konkurs fotograficzny

Zapraszam wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Świat poezji Jerzego Harasymowicza w obiektywie”.  Głównym celem konkursu jest pokazanie piękna twórczości Jerzego Harasymowicza.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są w bibliotece szkolnej.

#GdybyNieKsiążka

Dołącz do grona artystów, sportowców, aktorów i, podobnie jak oni, weź udział w akcji #GdybyNieKsiążka.

Napisz, jaka książka wywarła na ciebie największy wpływ (jaki?), zainspirowała (do czego?), „otworzyła głowę” (na co?), jaka książka jest dla ciebie najważniejsza (dlaczego?), która książka jest tą najukochańszą (ponieważ…)

Swoją opinię przekaż nauczycielowi języka polskiego do 15 listopada 2019 r.

Nagroda główna: karta prezentowa Empiku. Innego rodzaju wyróżnienia przekażą poloniści.

O ulubionej książce możecie też opowiedzieć światu, oznaczając wpis w mediach społecznościowych hasztagiem #GdybyNieKsiążka (Akcja Wirtualnej Polski). Miłego czytania!

Podróże z Zofią Piłasiewicz

15 października 2019 r. uczniowie klasy Ig i Ih uczestniczyli w spotkaniu z Zofią Piłasiewicz – autorką takich książek jak  „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”, „Gruzja. W pół drogi do nieba” czy „Podróż”. 

Zofia Piłasiewicz opowiedziała nam o swoich podróżach w głąb Syberii, miłości do Gruzji, oddaniu się spływom kajakowym.

Autorka zachęcała do szukania i odkrywania swoich pasji, gdyż pasje wzbogacają, sprawiają, że człowiek jest pełniejszy i bogatszy.

Tymoteusz - PIERWSZY!

10 i 15.10.2019 r. w szkolnej czytelni odbył się XXIV Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Mistrzem gry w warcaby został TYMOTEUSZ PIETRUCZUK z kl. 1b! II miejsce zajął Zbigniew Doroszko z kl. 2d. III miejsce wywalczył Bartosz Cieślak z kl. 1b. Gratulujemy!:)

Kim był Zenek Borowski?...

… tego dowiedzieli się uczniowie klas I 3 października 2019 r. w auli szkolnej podczas projekcji  filmu dokumentalnego pt. „Zenek”. Zenek Borowski to 13-letni harcerz  zastrzelony przez hitlerowców podczas ratowania przed zniszczeniem polskich książek.

Film pokazuje również historię i charakter Białegostoku, którego rozwój został przerwany przez okupację sowiecką i niemiecką.

Kulisy powstawania produkcji filmu przedstawili inicjatorzy powstania filmu: Pan Jerzy Koszewski – prezes Koła Absolwentów ZSHE, przyjaciel Zenka Borowskiego i Pan Jan Oniszczuk – prezes Stowarzyszenia Szukamy Polski, producent filmu.

Film „Zenek” wzbogacił filmotekę szkolną i jest dostępny do wypożyczenia na kameralne spotkania z historią w klasach.

Podaruj wiersz

Weź udział w akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. I tak jak Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego osób, tak i ty wybierz wiersz i  przepisz go odręcznie na dostępnej w bibliotece szkolnej karcie papeterii, a potem… podaruj swój list-wiersz wybranej osobie.

Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję.

Spotkanie z książką w Książnicy Podlaskiej

27 września 2019 r. uczennice klasy IIb uczestniczyły w wyjściu do Książnicy Podlaskiej. Młodzież obejrzała wystawę pt. „Książnicowe półki z regionaliami autorów powiatu białostockiego”. Ekspozycja zawiera 105 książek 72 autorów związanych z powiatem białostockim poprzez miejsce urodzenia, bądź zamieszkania.

Pani Małgorzata Rokicka–Szymańska, pracownik Książnicy Podlaskiej, oprowadziła nas po bibliotece, pokazała jak się do niej zapisać i korzystać z jej zbiorów.

XXIV Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły


Zapraszamy do udziału w XXIV TURNIEJU WARCABOWYM O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY! Turniej przebiegać będzie w dwóch etapach:

etap 1czwartek 10.10.2019 r., g. 10.00 – runda wstępna - grają pary wyłonione w drodze losowania, zwycięzca przechodzi do rundy zasadniczej;

etap 2wtorek 15.10.2019 r., g. 10.00 - runda zasadnicza – gra każdy z każdym, turniej zwycięża osoba, która uzyska największą liczbę punktów.

Zapisy do wtorku 8.10.2019 r. (biblioteka, s. 43, 44).

Osiem nowel – Narodowe Czytanie 2019

Ósma odsłona akcji Narodowe Czytanie – osiem polskich nowel wskazanych przez Parę Prezydencką.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Cieszymy się, że akcja czytelnicza zainspirowana przez Prezydenta RP, zorganizowana w bibliotece szkolnej 6.09.2019 r., spotkała się z zainteresowaniem naszych uczniów i nauczycieli.

GODZINY PRACY

 

Wypożyczalnia

Pn. 10.30–17.00

Wt. 8.30–14.30

Śr. 8.30–15.00

Czw. 11.00–17.00

Pt. 11.00–16.00

 

Czytelnia

Pn. 8.30–15.30

Wt. 10.00–17.00

Śr. 11.00–17.00

Czw. 8.30–13.30

Pt. 8.30–13.30


CENTRUM
MULTIMEDIALNE

SALA 11