europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Biblioteka

"Książki - to okno na świat, - to promień słońca, który rozświeca ciemnie nocy, - to najlepszy doradca we wszystkich sprawach."

Stanisław Lem

Miłość z każdej strony


Miłość z każdej strony...
Si vis amari, ama. – Jeśli chcesz być kochany, kochaj.
Serdecznie zapraszamy chętnych do walentynkowego konkursu literackiego.
Rozpoznaj fragmenty wierszy, podaj ich tytuły oraz nazwiska autorów.

Odpowiedzi przekaż nauczycielom-bibliotekarzom do dnia 14.02.12 r. (osobiście lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody –najnowszej książki Guillaume Musso „Papierowa dziewczyna”. :)

Oto fragmenty wierszy:

Czytaj więcej: Miłość z każdej strony

NOWY ROK „sypnął” książkami!

Z radością informujemy, ze wraz z Nowym Rokiem biblioteka szkolna powiększyła swoje zbiory o 334 książki. Wśród nich znalazło się 20 tytułów lektur (303 egzemplarze) i 31 tytułów nowości wydawniczych znanych i poczytnych autorów m.in.: H. Cobena, S. Larsona, L. Childa, M. Szwai, E. E. Szchmidta, R. P.Evans, N. Roberts. Zapraszamy! Książki czekają na swoich czytelników! :)

Książka pod choinkę

Książka - doskonały prezent pod choinkę! Polecamy: Dom Jedwabny Antoniego Horowitza, najnowszą powieść, której bohaterem jest Sherlock Holmes, zbiór felietonów Umberta Eco Wymyślanie wrogów, biografię Coco Chanel czy M. Monroe Blondynka. Numerem 1 listy bestsellerów „New York Timesa” jest Woda dla słoni Sary Gruen. Dostępna jest już powieść Nim zapadnie noc Michaela Cunninghama (autor Godzin i Domu na krańcu świata). Fanów fantastyki zapraszamy do przeczytania powieści Patrica Rothfussa Strach mędrca. Ukazała się też najnowsza edycja tekstów Roberta E. Howarda Conan i pradawni bogowie, słynne dzieła Philipa K. Dicka, sześciotomowy cykl science fiction Kroniki Diuny Franka Herberta. Miłośnikom sensacji i thillera także proponujemy kilka wyjątkowych pozycji, m. in. oszałamiający technothiller Paula McEuena Spirala oraz książki Robina Cooka – mistrza thillera medycznego, Harlana Cobena i Lee Childa – niezrównanych autorów powieści sensacyjnych!

Chwile zadumy, przemyśleń zapewni seria Balsam dla duszy oraz książki G. Musso Potem, Kim byłbym bez ciebie?, Ponieważ cię kocham, Uratuj mnie, Będziesz tam?

Zaś najbardziej aktualne wydarzenia omawia bestseller ostatnich tygodni – przejmujący Ostatni krzyk Barbary Stanisławczyk.

CZYTAJ – WARTO! Niektóre wydawnictwa i księgarnie wysyłkowe oferują rabaty do końca stycznia (szukaj informacji na ich stronach internetowych)!

Audiobooki

Zbiory czytelni powiększyły się o audiobooki – 8 tytułów. Pliki cyfrowe podzielone są na części zgodnie z rozdziałami książek. Możecie więc zapoznać się z lekturą w dowolnej chwili. Wystarczy tylko odtwarzacz czytający pliki mp3. Zwróćcie jednak uwagę na czas trwania nagrania i odpowiednio wcześniej wypożyczcie audiobook. Życzymy miłego słuchania!

Czytaj więcej: Audiobooki

Godne uwagi

Na ten listopadowy czas zadumy nad życiem i śmiercią, nad tym co ważne bardziej lub mniej proponujemy książki Mitcha Alboma: „Jeszcze jeden dzień”, „Wtorki z Morriem”, „Miej trochę wiary”.

To książki, które poruszają do głębi, wstrząsają... Napisane prostym językiem, trafiają w samo serce. Sprawią, że zatrzymujesz się w codziennej gonitwie i zaczynasz dostrzegać rzeczy naprawdę ważne. Polecamy! Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

Literacka uczta!

27 października 2011r. uczniowie kl. ID wraz z organizatorkami: p. Małgorzatą Bielawską oraz p. Marią Wilczko wzięli udział w spotkaniu z niezwykle popularną, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych pisarką, poetką i scenarzystką – Hanną Kowalewską.

Książki tej autorki są szerokim odzwierciedleniem panoramy życia. Od pierwszej strony wciągają czytelnika w magiczny świat bohaterów, którzy borykają się ze swoimi problemami , przeżywają małe i duże radości, a także pierwsze i kolejne miłości.

W trakcie spotkania uczniowie wiele dowiedzieli się o twórczej pracy pisarza, mieli również możliwość zadawania pytań, na które p. Hanna Kowalewska z cierpliwością odpowiadała.

Z przyjemnością informujemy, że wszystkie dotychczas wydane powieści Hanny Kowalewskiej są do wypożyczenia w szkolnej bibliotece. Zapraszamy J.

Żywa biblioteka

Po raz pierwszy w Białymstoku, w ramach projektu społeczno-edukacyjnego, została zorganizowana „Żywa biblioteka”, mająca na celu kształtowanie postawy zrozumienia i szacunku dla inności. W tej bibliotece książkami są żywi ludzie, a proces czytania odbywa się bez pośrednictwa druku. Planowanymi w księgozbiorze pozycjami są: Muzułmanka, Białorusin, Osoba wychodząca z bezdomności, Trzeźwiejący alkoholik, Osoba niewidoma, Osoba na wózku, Czeczenka, Tatar, Syryjczyk, Osoba czarnoskóra, Żydówka, Była narkomanka, Osoba z zaburzeniem jedzenia, Osoba niesłysząca, Kibic, Feminista, Konwertyta.

Czytaj więcej: Żywa biblioteka

Żonkilowe "Pola nadziei"

„Budzić nadzieję w sobie i innych, oznacza: dodawać odwagi, dodawać życia”
Phil Bosmans

Podobnie jak w ubiegłym roku, już w październiku przystąpiliśmy do drugiej  edycji kampanii „Pola nadziei”. Pierwszym wykonanym przez nas zadaniem było posadzenie przed szkołą, otrzymanych z fundacji „Pomóż Im” cebulek żonkili. Mamy nadzieję, że kiedy zakwitną na wiosnę, będą przypominać, że niesienie pomocy cierpiącym dzieciom, to jedna z najpiękniejszych cech człowieka.


Mamy mistrza!

W dn. 30.09.2011 r. odbył się XVI Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Punktualnie o godz. 9.00 pani dyrektor Alina Kuptel dokonała losowania par zawodników i oficjalnie rozpoczęła turniej. Pionki na warcabnicach poszły w ruch... Po czterogodzinnych zmaganiach, rozegraniu 20 partii przez każdego uczestnika II etapu rozgrywek, poznaliśmy MISTRZA WARCABÓW. Został nim, po raz trzeci, HUBERT FASZCZEWSKI /fot. nr 1/ ucz. kl. IIId. Hubert pokonał wszystkich rywali! II miejsce zajął Rafał Lenczewski /fot. nr 2/ z kl. IId. Zaś na III miejscu uplasował się Łukasz Daniluk z kl. IIIc. GRATULUJEMY!


A oto pełne zestawienie wyników XVI Turnieju Warcabowego o Puchar Dyrektora Szkoły:

Czytaj więcej: Mamy mistrza!

Nowości wydawnicze w naszej bibliotece

Z wielką radością informujemy, że księgozbiór biblioteki szkolnej powiększył się o następujące nowości wydawnicze:

 • „61 godzin” – Lee Child
 • „Agrafka” – Izabela Sowa
 • „Anka” – Elżbieta Jodko- Kula
 • „Balsam dla duszy nastolatka” – J. Canefield, M. Hansen
 • „Bez litości” – Lee Child
 • „Bez skrupułów” – Harlan Coben
 • „Chcę żyć” – Arold Marliese
 • „Jedynaczka” – Andrzej Klawitter
 • „Jeszcze jeden dzień” – Mitch Albom
 • „Kamila” – Ewa Barańska
 • „Karina” – Elżbieta Jodko-Kula
 • „Karolina XL zakochana” - Marta Fox
 • „Karolina XL” – Marta Fox
 • „Kaśka podrywaczka” – Marta Fox
 • „Kim byłbym bez ciebie” – Guillaume Musso
 • „Kłopoty z mamą” – Caroline Plaisted
 • „Letnia akademia uczuć 2” – Hanna Kowalewska
 • „Miej trochę wiary” - Mitch Albom
 • „Motyl na szpilce” – Beata Wawryniuk
 • „Nic do stracenia” – Lee Child
 • „Poziom śmierci” – Lee Child
 • „Siła perswazji” – Lee Child
 • „Żegnaj, Jaśmino” – Ewa Barańska

Zakupione książki poruszają trudne tematy dotyczące współczesnej młodzieży. Mamy więc nadzieję, że nasi czytelnicy chętnie po nie sięgną. Tym bardziej, że wśród nowości znajdują się również egzemplarze sensacyjne, przyprawiające o dreszczyk emocji!

Wypożyczalnia

Poniedziałek
8.30- 16.30

Wtorek
8.30 – 14.30

Środa
8.30 – 14.30

Czwartek
11.00 – 17.00

Piątek
11.00 – 15.00

 

Czytelnia

Poniedziałek
10.00- 16.00

Wtorek
9.00 – 16.00

Środa
9.00 – 16.00

Czwartek
8.30 – 13.30

Piątek
8.30 – 13.30


CENTRUM
MULTIMEDIALNE

SALA 11