Pedagog szkolny
„Piękne rzeczy wypracować można dzięki długiej i uciążliwej nauce,
złe natomiast owocują same bez trudu."
Demokryt z Abdery
Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży
Pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19. Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
EDUKACJA ZDALNA - WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
Zajęcia integracyjne uczniów klas pierwszych
Na początku nowego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w zajęciach integracyjnych. Pierwszoklasiści, aby poznać lepiej siebie nawzajem oraz wychowawcę podjęli wyzwanie wykonywania nietypowych zadań, które przygotowały prowadzące spotkanie p. Agnieszka Mężyńska i p. Marta Szargiej. Poprzez współpracę połączoną z zabawą, uczniowie nie tylko spędzili razem czas w miłej atmosferze, ale przede wszystkim rozpoczęli budowanie relacji, które będą trwały przez co najmniej kilka kolejnych lat.
Masz po co żyć – badaj piersi
W ramach projektu „Wiedza podstawą działania. Szkolenia i edukacja warunkiem skuteczności programu profilaktyki raka piersi” 8 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole event informacyjno-edukacyjny.
Główny cel projektu: poprawa świadomości zdrowotnej kobiet, zachęcenie do profilaktyki raka piersi i wykonywanie badań profilaktycznych (mammografii) umożliwiających odpowiednio wcześniej wykrycie choroby, a dzięki temu zmniejszenie śmiertelności powodowanej chorobą nowotworową piersi.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co pozwala mieć nadzieję, iż uczniowie i pracownicy szkoły przełożą zdobytą wiedzą na konkretne działania prozdrowotne.
Lider projektu: Białostockie Centrum Onkologii
Koordynatorzy szkolni: Pani Agnieszka Borkowska, Pani Marta Szargiej
Stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce
Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej zamieszkali na terenie województwa podlaskiego, uzyskujący łącznie następujące szczególne osiągnięcia w nauce:
- uzyskali średnią ocen na koniec roku szkolnego w gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej co najmniej 5,00;
- byli co najmniej trzykrotnie laureatem konkursu/olimpiady na szczeblu wojewódzkim/ponadwojewódzkim lub co najmniej jednokrotnie laureatem konkursu/olimpiady/turnieju na szczeblu ogólnopolskim/międzynarodowym.
Wniosek o przyznanie stypendium może złożyć osoba, która w poprzednim roku szkolnym była uczniem szkoły. W przypadku uczniów, którzy w momencie składania wniosku są niepełnoletni, wniosek w ich imieniu składa rodzic lub opiekun prawny.
Wnioski (uzupełnione elektronicznie) wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2017/2018 oraz podpisaną klauzulą informacyjną RODO, należy złożyć do 8 października 2018 r. (poniedziałek) do pedagoga szkolnego – Marty Szargiej p. 60/1.
Pliki do pobrania https://www.wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/edukacja_nauka/rusza-nabor-na-stypendia-zarzadu-wojewodztwa-podlaskiego-za-szczegolne-osiagniecia-w-nauce-1.html
Stypendia szkolne
Wnioski o stypendium szkolne na rok szkolny 2018/2019 należy składać do 15 września 2018 r. u pedagoga szkolnego – pani Marty Szargiej. Dotyczy mieszkańców Białegostoku. Osoby zamieszkujące poza Miastem Białystok winny składać wnioski w odpowiednich Urzędach Miasta lub Gminy. Należy spełniać również kryterium dochodowe: do 30.09.2018 r. jest to kwota 514 zł netto na osobę, zaś od 1.10.2018 r. – to 528 zł netto na osobę w rodzinie ucznia.
Szczegółowe informacje oraz wniosek – http://www.bialystok.pl/pl/dla_mieszkancow/edukacja/stypendia/
Stypendia pomostowe
Centrum wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
Centrum Wsparcia działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Na stronie internetowej http://www.liniawsparcia.pl znajduje się informacja dotycząca dyżurów specjalistów oraz aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.
W ramach Centrum Wsparcia prowadzone jest:
- telefoniczne Centrum Wsparcia pod nr telefonu 800 70 2222 – bezpłatna linia, która działa 24 godziny/7 dni w tygodniu,
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
- czat.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Zapraszamy do zapoznania się z działalnością Białostockiej Akademii Rodziny
Białostocka Akademia Rodziny (BAR) została utworzona 23 lutego 2013 r. w wyniku inicjatywy Prezydenta Białegostoku. Głównym zadaniem postawionym przed BAR jest szeroko rozumiana edukacja i promocja rodziny. Adresatami działań są: młodzież, małżonkowie, rodzice i dziadkowie.
Pełna oferta na stronie internetowej www.rodzina.bialystok.pl
W czwartek 18 stycznia 2018 r. o godz. 17.00 Białostocka Akademia Rodziny zaprasza na wykład „Samobójstwo. Jak rozpoznać, pomóc, zapobiec…”,
Zajęcia odbędą się w Białostockiej Akademii Rodziny, ul. Ciepła 32, sala nr 32 (III piętro)
Osoby chętne proszone są o zapisanie się poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego.
Program wykładu:
- Czym jest samobójstwo?
- Samobójstwo, a depresja.
- Jakie są rodzaje samobójstw?
- U jakich ludzi samobójstwo jest formą ucieczki?
- Sytuacje podwyższonego ryzyka.
- Fakty na temat samobójstw i samobójców.
- Niebezpieczne oznaki przepowiadające groźbę samobójstwa.
- Próby samobójcze u dzieci i młodzieży.
- Czy problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny?
- Gdzie i jak można uzyskać pomoc?
- Jak zapobiegać samobójstwom?
- Odpowiedzi na pytania.
Wykład poprowadzi lekarz psychiatra.
Strona 1 z 4