Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka
Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka
Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku realizuje prestiżowy projekt edukacyjny: SZKOŁA PRZYJAZNA PRAWOM CZŁOWIEKA ramach projektu „Stop Bullying! A human rights based approach to tackling discrimination in schools” współfinansowanego przez Komisję Europejską JUST/2013/DAP/AG/5578.
Projekt potrwa 24 miesiące i jest projektem międzynarodowym. Obejmuje swoim zasięgiem wybrane szkoły z Polski, Włoch, Portugalii I Irlandii. Staramy się o tytuł Szkoły Przyjaznej Prawom Człowieka, który ma kilka szkół na świecie.
Głównym celem projektu jest zapobieganie prześladowaniom, dyskryminacji i przemocy w szkołach poprzez edukację prawno-człowieczą.
Projekt zakłada pracę i zaangażowanie całej społeczności szkolnej: uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek oraz rodziców na rzecz poprawy sytuacji praw człowieka.
Szkolenie
Maraton AI skutecznie wpisuje się w nową tradycję naszej szkoły
Młodzież wykazuje ogromną dojrzałość społeczną i rozumienie realnego wpływu na otaczającą rzeczywistość. Pomimo matur próbnych, przygotowań do styczniowych egzaminów zawodowych, krótszego, bo tylko dwudniowego Maratonu napisaliśmy 14 976 listów.
To wielka radość. Dziękujemy całemu środowisku szkolnemu za zaangażowanie, wytrwałość, wiarę i wsparcie na wielu płaszczyznach. Uzyskany wynik również nie byłby możliwy bez mocnej obecności absolwentów, rodzin, przyjaciół i Tych, którzy tak pięknie potrafią się dzielić, jak Pan Krzysztof Fiesiak - "Wypożyczalnia samochodów East Rent" (dzięki niej petycje dotrą do ambasad krajów naszych bohaterów) oraz Pan Jarosław Sieńko- ,,Jaros Jarosław Sieńko" (wsparcie finansowe).
W zeszłym roku udało nam się m. in. doprowadzić do uwolnienia skazanego na karę śmierci Mosesa Akatugby z Nigerii, polepszenia dostępu do służby zdrowia kobiet z Mkhondo w RPA, czy uzyskać od greckiego Ministra Sprawiedliwości deklarację zmiany prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści.
Czekamy na dobre wiadomości.
133 Szkolna Grupa Amnesty International
Statystyki:
Czytaj więcej: Maraton AI skutecznie wpisuje się w nową tradycję naszej szkoły
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka rozpoczęliśmy w naszej szkole edukacją w obszarze efektywnego korzystania z prawa do wolności słowa – młodzież spotkała się z adwokatami Krajowej Izby Radców Prawnych.
W ramach XVI Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów AI pisaliśmy petycje w obronie osób, których prawa zostały złamane.
Wspieraliśmy naszych bohaterów także w inny sposób, m.in. na Instagramie umieściliśmy rysunki wyrażające solidarność z Zunarem (karykaturzystą z Malezji), a w serwisie Tumblr zamieściliśmy zdjęcia z „wiadomościami” wsparcia skierowanymi do Tudory z Salwadoru.
O przebiegu Maratonu w naszej szkole napisała Gazeta Wyborcza, a TVP Białystok wyemitowała w „Obiektywie” reportaż (11.12.15 r.).
Pomimo oficjalnego zamknięcia Kawiarenki Maratonowej jeszcze piszemy, liczymy, czekamy na ostatnie petycje pisane w Waszych domach.
Fotoreportaż z przebiegu Maratonu:
Ruszył Maraton Pisania Listów Amnesty International
Yecenia Armenta Graciani z Meksyku, jedna z bohaterek tegorocznego Maratonu.
Ruszył Maraton Pisania Listów Amnesty International
Uroczyste zapalenie świecy przez Dyrekcję ZSHE odbędzie się 10 grudnia 2015r. o godz.15.30 w auli naszej szkoły. Albert Woodfox z USA, uwięziony w izolatce od ponad 40 lat, dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do wczesnych małżeństw, Zunar, malezyjski karykaturzysta oskarżony o działalność wywrotową, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc. Jak co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie.. Ręcznie pisane apele wysyłamy do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których piszemy, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton "Kawiarenka maratonowa" otwarta jest dla wszystkich 10 i 11 grudnia 2015r. do 22.00.
Przyjdź, poczuj radość posłanej nadziei!!!
Happening z udziałem przedszkolaków
20 listopada 2015 r. na korytarzu szkolnym kolejno nieruchomiały postacie. Na oczach widzów tworzyła się żywa rzeźba przemocy. Nasi mali aktorzy reagowali przejmująco, próbując ruchem i krzykiem zatrzymać jej narastanie. Cierpła skóra, gdy wołali "nie bij, puść, nie dotykaj tak, pozwól..."
Dzieci z Samorządowego Integracyjnego Przedszkola Nr 58 w Białymstoku cudownie ożywiły Konwencję o Prawach Dziecka.
Dziękujemy Małym Aktorom i Pani Katarzynie Sznajder-Grześ za wizytę w naszej szkole oraz wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie happeningu.
Międzynarodowy Obóz Szkół Przyjaznych Prawom Człowieka
Stop Bullying! A human rights based approach to tackling discrimination in schools
Rodzaj szkolenia: Międzynarodowy Obóz Szkół Przyjaznych Prawom Człowieka
Czas i miejsce: 7-13 listopada 2015 r., Palermo, Włochy
Uczestnicy: 34 uczniów/uczennic, 17 nauczycieli/nauczycielek z Polski, Irlandii, Portugalii i Włoch, wielu trenerów AI, przedstawiciele Międzynarodowego Sekretariatu AI w Londynie i Komisji Europejskiej.
Reprezentanci naszej szkoły: Kamila Afonin i Maciej Odachowski z kl. IIId, Pani Lucyna Rojecka – opiekun 133 SG AI
Cel: zainspirowanie i zmobilizowanie młodych ludzi do podejmowania działania przeciwko bullyingowi i dyskryminacji oraz znalezienie pomysłów na stworzenie atmosfery wolnej od bullyingu i dyskryminacji w szkołach
Rezultat: międzynarodowa mobilizacja/akcja przeciwko bullyingowi/dyskryminacji na ulicach Palermo oraz krajowa i międzynarodowa sieć aktywnie działających młodych ludzi poprzez promowanie praw człowieka i przeciwdziałanie dyskryminacji i bullyingowi
21 października 2015 r. ŚWIĘTO EDUKACJI w naszej szkole
Jednym z zaplanowanych działań w projekcie "Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka" jest dzień zamiany miejsc. Tego dnia na życzenie uczniów i nauczycieli nauczyciel zostaje uczniem, uczeń wciela się w nauczyciela. Dobrej i owocnej pracy w nowych rolach! Czekamy na refleksje.
I zaczęło się…
Od 2 września w naszej szkole trwają warsztaty integracyjne i wprowadzające w tematykę projektu „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka”. Zaskakującą gotowość wykazują uczniowie klas pierwszych. To bardzo radosne, bo szczególną troską obejmujemy Ich właśnie.
Ciekawe zajęcia warsztatowe prowadzą trenerki AI: pani Edyta Wojciuk i pani Justyna Fronczak.
Z wakacyjnego wypoczynku w nowy rok szkolny…
25-26 sierpnia 2015 r. nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi uczestniczyli w warsztatach poświęconych identyfikowaniu i przeciwdziałaniu bullyingowi oraz dyskryminacji w szkole. Dzięki szkoleniu poznaliśmy praktyczne metody rozwiązywania sytuacji przemocowych stosowanych w środowisku szkolnym.
Zajęcia prowadzili doświadczeni trenerzy: pan dr hab. Jacek Pyżalski (mediator sądowy, trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań, ekspert w zakresie edukacji medialnej), pani Izabela Podsiadło-Dacewicz (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń), pani Karolina Kochanowska (koordynator projektu AI).
Szkoleniowa Rada Pedagogiczna została zorganizowana w ramach projektu „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka”. Pogoda i piękno miejsca (Centrum Konferencyjno-Bankietowe „Rozłogi” położone w sercu Puszczy Knyszyńskiej) ułatwiły Nam przejście z wakacyjnego wypoczynku w nowy rok szkolny.
Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka - plan działania w ZSHE w Białymstoku w roku szkolnym 2015/2016
Strona 2 z 3