EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE

Podsumowanie praktyk zawodowych w Nicei

Czas na podsumowanie wyjazdu uczniów naszej szkoły na praktyki zawodowe do Francji (Nicea).

Wyjazd w ramach Projektu „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” – praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli we Francji, był niesamowitym przeżyciem i doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Informacje z pobytu w Nicei ukazywały się na bieżąco na witrynie internetowej szkoły, w zakładce projektu oraz w serwisie społecznościowym Facebook.

Wyjazd na zagraniczną praktykę był szansą daną przez szkołę dla uczniów kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa na zdobycie doświadczenia zawodowego, które w dużym stopniu ułatwi im w przyszłości znalezienie atrakcyjnej pracy w Polsce i za granicą.

Dzięki mobilności zwiększyła się znajomość języka angielskiego i francuskiego. Zauważono wzrost wiedzy i kompetencji zawodowych, wiedzy na temat kultury i tradycji Francji, tolerancji i otwartości międzynarodowej, umiejętności organizacyjnych, interpersonalnych, społecznych i osobistych.

Staż w Nicei wpłynął pozytywnie na kształtowanie postawy młodego człowieka, w tym na podejmowane zadania wymagające większej odpowiedzialności.

Najlepszym podsumowaniem projektu są odpowiedzi uczniów na pytanie: dlaczego warto było uczestniczyć w projekcie Erasmus+?

Czytaj więcej: Podsumowanie praktyk zawodowych w Nicei

Kolejna wycieczka technika hotelarstwa - Księstwo Monako

Na pokładzie czerwonego autobusu przejechaliśmy całe państwo wzdłuż i wszerz. Nie było to bardzo trudne, bo drugie najmniejsze państwo świata ma tylko 2,02 km² powierzchni. Małe, ale z gestem. Monako posiada największą na świecie gęstość milionerów. Podobno co trzeci Monakijczyk ma na koncie ponad milion Euro. Luksus widać w elewacjach budowli i ich rozmachu, wielkich jachtach w marinach oraz niesamowitych samochodach na ulicach.

Zobaczyliśmy pozostałości po weekendowym ulicznym wyścigu Grand Prix Formuły 1, odwiedziliśmy słynne kasyno w dzielnicy Monte Carlo, Pałac Książąt Monako, Katedrę, w której znajdują się groby dynastii Grimaldich, okazałe Muzeum Oceanograficzne z przepięknym Akwarium, Muzeum z kolekcją wyjątkowych samochodów Księcia Monako, Muzeum monakijskich monet i znaczków pocztowych.

Czytaj więcej: Kolejna wycieczka technika hotelarstwa - Księstwo Monako

Ostatnia niedziela Technika Hotelarstwa w Nicei – „Muzea w pałacowych wnętrzach”

W niedzielne południe odwiedziliśmy Pałac Masséna oraz Pałac Lascaris w Nicei.

Pałacyk Masséna mieści się przy Promenadzie Anglików. Tu podziwialiśmy wspaniały ogród, wnętrza pałacowe, stałą wystawę dotyczącą starej Nicei (zdjęcia z czasów zanim powstały tu liczne wille, pałace oraz słynna Promenada Anglików) i niesamowitą wystawę czasową dotyczącą historii kinematografii francuskiej. Widzieliśmy oryginalną statuetkę OSKARA!

W Pałacu Masséna znajdują się prace sławnych malarzy: Henriego Matisse`a, Pablo Picasso oraz cenne pamiątki po Napoleonie Bonaparte (kamizelka, którą nosił przebywając na wyspie św. Heleny, maska pośmiertna odlana przez lekarza Napoleona, płaszcz Józefiny - żony Napoleona, w którym wystąpiła w 1805 r. podczas koronacji cesarza i diadem cesarzowej). Parter budynku zachował oryginalny wystrój.

Pałac Lascaris znajduje się na Starym Mieście w XVII-wiecznym budynku stojącym w szeregu z innymi kamieniczkami. Tu oglądaliśmy wnętrza pałacowe z przepiękną klatką schodową, bogato zdobione arystokratyczne komnaty oraz ekspozycję poświęconą starym, oryginalnym instrumentom muzycznym (prawie 500 eksponatów, niektóre pochodzą z XVI wieku).  

Dzień wycieczkowy zakończyliśmy pysznymi lodami. Było z czego wybierać! Nie co dzień je się lody o smaku lawendy, fiołków, rozmarynu, sorbet z pomelo, guawy lub liczi.

"Najbardziej podobały się nam eksponaty w Pałacu Masséna. Do gustu przypadła nam wystawa dotycząca francuskiej kinematografii, od pierwszych kamer do nowoczesnych technik filmowych". 

Bartłomiej Krupowicz i Mateusz Kołodziej

"Dzisiaj największe wrażenie wywarła na nas ekspozycja o historii kinematografii. Już wiemy komu zawdzięczamy dziesiątą muzę - Braciom Lumiere. To oni zapoczątkowali kino, które stało się nowym sposobem przedstawiania sztuki i uwieczniania historii, a ludzie do dziś cieszą się tą wspaniałą rozrywką."

Kinga Kosmaczewska, Sylwia Buczyńska, Norbert Nazaruk i Sebastian Przyborowski

 "Najbardziej zainteresował nas budynek starego molo przy Promenadzie. Muzealny model budowli był wykonany z klocków Lego, co wzbudziło w nas zdumienie. Nie sądziłyśmy, że w muzeum możemy zastać eksponat wykonany z takiego materiału. Stworzenie tego modelu wymagało dużo czasu oraz zaangażowania autora. Oskar też bardzo nam się podobał ".

Ewa Dudzińska, Magdalena Pankiewicz i Edyta Maleszewska

Pozdrowienia z z Lazurowego Wybrzeża

Serdeczne pozdrowienia wszystkim pracownikom szkoły
oraz koleżankom i kolegom
z Lazurowego Wybrzeża
przesyłają uczniowie klas III Technika Hotelarstwa
wraz z opiekunami

Już zakończyliśmy 3. tydzień praktyk. Pracujemy na różnych stanowiskach pracy.

Odbywając praktyki w hotelu Park Inn, pracujemy jako kelnerki przy śniadaniach hotelowych. Przygotowujemy zastawę śniadaniową, dbamy, aby bufet był pełny i czysty. Po zakończonym posiłku sprzątamy salę konsumencką, a następnie szykujemy zarówno bufet, jak i zastawę do lunchu dla francuskich żołnierzy. W międzyczasie obsługujemy gości indywidualnych, sporządzamy wszelkiego rodzaju napoje, pracujemy za barem. Korzystamy z możliwości dostarczania roomservicu do pokoi gości. Każdą czynność staramy się wykonać starannie i solidnie.

Edyta Maleszewska, Magdalena Pankiewicz 

Praca w kuchni rozwija nasze zdolności kulinarne, potrafimy coraz więcej! Doszliśmy do wprawy, dobrze i sprawnie przygotowujemy poranny serwis i zamawiane dania. Ekipa jest zgrana, choć pojawiają sie drobne problemy z komunikacją z niektórymi kucharzami. Dobrze jest poznać restaurację od zaplecza.

Przyborowski Sebastian , Kinga Kosmaczewska , Norbert Nazaruk

Mimo dosyć kapryśnej pogody, udaje nam się spędzić razem miło czas. Odwiedziliśmy do tej pory wiele ciekawych miejsc turystycznych, kulturowych jak i handlowych. Najlepiej jednak jest na plaży ze względu na niepowtarzalne piękno wybrzeża.

Kinga Kosmaczewska, Sylwia Buczyńska, Sebestian Przyborowski, Norbert Nazaruk

Wycieczka do Cannes i po Nicei śladami wielkich artystów

Kolejny weekend wolny od pracy. Wybraliśmy się więc na wycieczkę do Cannes, zwiedziliśmy najważniejsze muzea Nicei.

Sobota. Cannes – miasto znane dzięki turystyce i międzynarodowemu festiwalowi filmowemu. Trafiliśmy na to wielkie i niezwykłe wydarzenie filmowe, które przyciąga międzynarodowe znakomitości i tłumy turystów, stając się centrum światowej kinematografii. Widzieliśmy czerwony dywan, po którym wchodzą gwiazdy do Centrum Filmowego. Przeszliśmy uliczkami Cannes oglądając paradę starych samochodów pełną postaci ze znanych filmów i jadącą motocyklem zakonnicę z Louis de Funès. Wszyscy nas pozdrawiali! Idąc dalej doszliśmy do portu. Promem popłynęliśmy na wyspę św. Małgorzaty - jedną z 4 Wysp Leryńskich. Na niej znajduje się Fort Royal, w którym więziony był przez 11 lat Człowiek w Żelaznej Masce. Ta historyczna postać stała się głównym bohaterem powieści Alexandre’a Dumasa, a następnie filmu z Leonardo DiCaprio. Do Cannes wróciliśmy catamaranem.

Niedziela – zwiedzanie Muzeum Chagalla (Musée National Marc Chagall) i Muzeum Matisse’a w Nicei.

Musée National Marc Chagall - otworzył je osobiście sam Chagall w dniu swoich 86. urodzin. Prace tego malarza - 17 wielkich obrazów związanych z tematyką religijną - w całości wypełniają obiekt. Zwykle takie muzea powstają po śmierci artysty. Tym razem było inaczej.

Marc Chagall (1887 – 1985) był malarzem i grafikiem światowej sławy. Pochodził z Witebska, miał rosyjskie i francuskie obywatelstwo. Żył w Saint-Paul de Vence niedaleko Nicei. Po śmierci został pochowany na tamtejszym cmentarzu miejskim.

Muzeum Matisse’a w Nicei – znajduje się tu największa kolekcja dzieł Henri’ego Matisse’a, francuskiego artysty światowej sławy (1869 – 1954), przyjaciela i rywala Picassa. Muzeum prezentuje wiele obrazów, rysunków, wydruków, zdjęć, rzeźb, wycinanek oraz książek ilustrowanych przez Matisse’a.

Drugi tydzień praktyk zawodowych w Nicei technika hotelarstwa

Pobyt w Nicei dostarcza nam niezapomnianych wrażeń. Integracja w grupie, konieczność porozumiewania się w języku obcym, poznanie nowych osób, francuskiej kuchni, zwyczajów i kultury - same zalety takiego wyjazdu!

Czas praktyki, to czas zdobywania doświadczeń w obsłudze gościa hotelowego na różnych stanowiskach pracy, to czas przyswojenia zasad funkcjonowania hoteli w Nicei oraz kształcenia umiejętności językowych w posługiwaniu się specjalistycznym zawodowym językiem obcym. Uczymy się obsługi programu komputerowego w recepcji, w kuchni przygotowujemy potrawy według francuskich receptur. Adaptujemy się na nowych stanowiskach pracy, pracujemy w zespołach.

Jest też czas na wypoczynek i turystyczne atrakcje. Zwiedzamy Niceę, a przy tym doskonalimy swoje umiejętności językowe, posługujemy się językiem angielskim oraz francuskim.

Relacje uczniów

Czytaj więcej: Drugi tydzień praktyk zawodowych w Nicei technika hotelarstwa

Tydzień pracy w hotelach Lazurowego Wybrzeża za nami

Tydzień pracy w hotelach Lazurowego Wybrzeża za nami. Pierwszy weekend i dwie wycieczki.

Sobota. Antibes - to chyba jedyne miasto francuskiej Riwiery, które zapewnia widok jednocześnie na Niceę, Alpy Nadmorskie i Lazurowe Morze. Atrakcje Antibes? Przede wszystkim pełne uroku Stare Miasto z jego wąskimi uliczkami i ciasną zabudową. Wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od Oceanarium Marineland. Oglądaliśmy orki, delfiny, morsy, ogromne żółwie morskie, a nawet przez moment białego polarnego niedźwiedzia. Uczestniczyliśmy w pokazach tresury orek i morsów. Przeszliśmy tunelem pod akwarium z rekinami.

Następnie spacerowaliśmy wąskimi uliczkami Starego Miasta. Natknęliśmy się na le Marché Provençal, czyli rynek prowansalski, na którym codziennie można kupić świeże owoce i warzywa, ryby, owoce morza, przyprawy i lokalne produkty. Weszliśmy też do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP z XI w., doszliśmy do Przystani Miliarderów (Quai des Milliardaires). To w niej cumują największe jachty, bo jest to jedyne miejsce na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie mogą się zmieścić.

W środku miasteczka znajduje się Muzeum Picassa, który żył tu i tworzył. Niestety, nie wystarczyło nam już czasu, aby do niego wejść. Ale jeszcze nie wyjeżdżamy z Nicei, więc może uda nam się wrócić do Antibes, aby zwiedzić to muzeum i inne ciekawe obiekty.

Niedzielę spędziliśmy w Èze-Village. Całe miasto jest średniowiecznym swoistym muzeum. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodu egzotycznego (Jardin Exotique d’Èze). To drugi najpiękniejszy obiekt tego typu na francuskiej Riwierze, zaraz po okazałym ogrodzie w Monaco.

Z samego szczytu zamkowej góry podziwialiśmy niezapomniany widok na Lazurowe Wybrzeże. Schodząc weszliśmy do Kaplicy św. Krzyża (La Chapelle des Penitents Blancs) - mieliśmy szczęście, bo nie zawsze jest otwarta. Kaplicę wybudowali w 1306 roku zakonnicy (to najstarszy budynek w mieście), których celem była pomoc biednym i chorym. Nad kaplicą góruje dzwonnica.

Miasteczko odwiedziło wielu sławnych ludzi. Jednym z nich był Walt Disney, który mieszkał w hotelu Château de la Chèvre d’Or (Pałac Złotej Kozy) zajmującym stare kamieniczki na zboczu. Spacerując wąskimi uliczkami, natrafiliśmy na wejście do tego obiektu. Wcześniej minęliśmy wiele małych sklepików, restauracji, galerii i warsztatów lokalnych rzemieślników.

Technik Hotelarstwa w Nicei

 

Technik Hotelarstwa w Nicei w ramach projektu „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli

05 maja 2019 r. grupa 12 uczniów naszej szkoły wyjechała na 4-tygodniową praktykę zawodową do Francji w ramach unijnego programu Erasmus+. Praktyki odbywają się na Lazurowym Wybrzeżu w Nicei. Z Warszawy do Nicei lecieliśmy samolotem. Pogoda dopisała, więc mogliśmy oglądać przepiękne widoki. Widzieliśmy nadmorską promenadę w Nicei, która ma aż 7 km długości, a z trzech stron miasto otaczają góry. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża przywitała nas piękną, słoneczną pogodą.  

06 maja rozpoczęliśmy praktykę w Park Inn by Radisson Nice Airport Hotel i Hôtel Mercure Nice Centre Grimaldi.

Poniżej pierwsze wrażenia uczniów:

Czytaj więcej: Technik Hotelarstwa w Nicei

Praktyki zawodowe w Barcelonie - podsumowanie

Czas na podsumowanie wyjazdu uczniów naszej szkoły na praktyki zawodowe do Barcelony.

Wyjazd w ramach Projektu pod nazwą, „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” – praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli do Barcelony, był niesamowitym przeżyciem i doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Informacje z pobytu w Barcelonie ukazywały się na bieżąco na witrynie internetowej szkoły  i w zakładce projektu, oraz w serwisie społecznościowym Facebook.

Wyjazd na zagraniczną praktykę był szansą daną przez szkołę dla uczniów kształcących się w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec na zdobycie doświadczenia zawodowego, które w dużym stopniu ułatwi im znalezienie w przyszłości atrakcyjnej pracy w Polsce i za granicą.

Dzięki mobilności zwiększyła się znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego. Zauważono wzrost wiedzy i kompetencji zawodowych, wiedzy na temat kultury i tradycji Hiszpanii, tolerancji i otwartości międzynarodowej, umiejętności organizacyjnych, interpersonalnych, społecznych i osobistych.

Staż w Barcelonie wpłynął pozytywnie na kształtowanie postawy młodego człowieka, w tym na podejmowane zadania wymagające większej odpowiedzialności.

Podsumowując zacytujmy odpowiedzi uczniów na pytanie: dlaczego warto było uczestniczyć w projekcie Erasmus+?

Czytaj więcej: Praktyki zawodowe w Barcelonie - podsumowanie

Monitoring praktyk zawodowych Dyrekcji szkoły w Barcelonie

Podczas realizacji zagranicznych praktyk zawodowych przewidziana jest ich kontrola z ramienia szkoły, czyli tak zwany monitoring. Uczniów i nauczycieli odwiedzili: Dyrektor szkoły Pan Wojciech Janowicz oraz Kierownik szkolenia praktycznego Pan Tomasz Ostapczuk. Wizyta była okazją do bezpośrednich rozmów na miejscu. Pan Dyrektor i Pan Kierownik odwiedzili również miejsca odbywania praktyk przez uczniów oraz przeprowadzili indywidualne rozmowy z pracodawcami na temat postawy praktykantów, ich zaangażowania, postępów językowych oraz dalszej współpracy.

Ocenili również warunki życia i pracy uczniów.  

Monitoring jest bardzo ważny, daje pewność, że warunki umowy zawarte między stronami przebiegają prawidłowo, a uczniowie zdobywają przydatne umiejętności i doświadczenie, nawiązują kontakty oraz rozwijają kompetencje językowe.

Uczniowie z Barcelony wracają bardzo zadowoleni, traktują wyjazd jako przygodę, ale i furtkę na przyszłość.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.