EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

"Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" w Hiszpanii, Portugalii i Grecji

Wizyta w cudownym Loro Park

Podczas weekendu zwiedzamy, oglądamy i podziwiamy piękną Teneryfę. Tym razem wybraliśmy się do Loro Park. To miejsce magiczne. Ogród zoologiczno-botaniczny, o ogromnej powierzchni z wieloma różnymi gatunkami zwierząt, ale także bogatą i egzotyczną roślinnością. Zachwyciły nas akwaria pełne meduz, tropikalnych gatunków ryb, ptaszarnia pięknych, kolorowych ptaków, pingwiny z obszaru Antarktydy. Pokazy orek, delfinów, lwów morskich oraz papug zrobiły na nas ogromne wrażenie – obejrzeliśmy kilkukrotnie. Na pewno tu kiedyś jeszcze wrócimy!

Pozdrawiamy ze słonecznej Teneryfy
Uczniowie klas IV d i IV e wraz z opiekunami

Zapraszamy do lektury artykułów o naszym projekcie

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami, które pojawiły się w prasie lokalnej (Kurier Poranny) i dotyczą naszego projektu „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli w Hiszpanii, Portugalii i Grecji”. Artykuły opisują wydarzenia związane z realizacją projektu , a dzięki temu promują naszą szkołę i  wartość programu ERASMUS+ na terenie miasta i województwa podlaskiego.

Konferencja podsumowująca projekt „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli”

Dnia 21 września 2021 roku w Zespole Szkół Handlowo - Ekonomicznych w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli w Hiszpanii, Portugalii i Grecji”, realizowany w ramach programu Erasmus+.

ob

Pierwsza część konferencji to podsumowanie zagranicznych mobilności nauczycieli, to jest ich job shadowing. Dzięki współpracy z hiszpańską, portugalską i grecką organizacją partnerską, nauczyciele brali udział w lekcjach, zgodnie z nauczaną branżą  u wyznaczonego nauczyciela przedmiotów zawodowych. Uczestniczyli w wykładach na temat szkolnictwa w/w krajach oraz obserwowali realia pracy nauczycieli w szkołach w Walencji, Povoa de Varzim i w AtenachZ zaciekawieniem przyglądali  się specyfice pracy z młodzieżą, a nowe zdobyte doświadczenia wykorzystują w swojej   pracy.

  Konferencję otworzył Pan Wojciech Janowicz - Dyrektor ZSHE, który przywitał gości oraz  wyraził opinię, że dzięki takim praktykom zwiększają się szanse uczniów na znalezienie zatrudnienia, gdyż wzmacnia się ich pozycja na rynku pracy jako osób z doświadczeniem zagranicznym oraz większą motywacją do pracy. Młodzież zyskała możliwość dokształcenia się w wybranym zawodzie, nauczyła współpracy w międzynarodowym zespole, a także poznała standardy pracy w innym kraju europejskim. Ponadto, uczniowie podnieśli swoje kompetencje językowe, a dzięki otrzymanym certyfikatom, w tym m.in. Europass Mobility, który jest uznawany na całym europejskim rynku pracy - wzbogacili swoje CV.  Nauczyciele natomiast,  jak zauważył dyrektor Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych, na pewno będą projektować i realizować działania inspirowane efektami obserwacji w zagranicznych szkołach, służące poprawie jakości i atrakcyjności kształcenia w ZSHE.

 Podczas konferencji o celach, podejmowanych działaniach i efektach stażu mówiły koordynatorki projektu, pani Jolanta Mieleszko i pani Renata Lubas, a następnie jego uczestnicy. Uczniowie opowiadali o swoich przeżyciach i korzyściach płynących z udziału w projekcie staży zagranicznych, przedstawiali zakres podejmowanych przez nich zadań, a także mówili o atrakcyjnych formach spędzania czasu wolnego. Uzupełnieniem relacji uczniów były prezentacje multimedialne.

Uroczystość zakończył poczęstunek. Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w niezwykłej atmosferze, dzięki której choć na chwilę poczuć można było ekspresję i piękno kultury flamenco oraz przekonać się, jak wspaniale młodzież poradziła sobie z wyzwaniami stażu w Hiszpanii.

Erasmus+ Days 2021 w ZSHE

ed

Erasmus Days jest inicjatywą mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+.

Przez 3 dni, 14-16 października 2021 r., na terenie całego świata  były organizowane spotkania, wystawy oraz debaty, w trakcie których  można było posłuchać (lub samemu opowiedzieć) o efektach projektów Erasmus+.

Nasza szkoła Zespół Szkół Handlowo - Ekonomicznych w Białymstoku  zadeklarowała zainteresowanie dołączeniem do europejskiej wspólnoty najlepszych praktyk w promowaniu wartości unijnych poprzez edukację i kulturę.

A tak oto wyglądał program naszych przedsięwzięć odbywających się w szkole 15.10.2021 roku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się:

 Stoiska prezentujące kulturę i kuchnię wybranych krajów partnerskich Erasmus+ Hiszpania , Portugalia , Grecja, Francja.

  1.     Punkt dobrych praktyk zaobserwowanych przez nauczycieli w czasie wyjazdów
    na job shadowing ( prezentacje z wyjazdów, scenariusze lekcji, dzielenie się zdobytą wiedzą).
  2.    Prezentacje młodzieży ze ich staży zagranicznych w ramach programu ERASMUS + wyświetlane w holu szkoły.
  3.     Prezentacje umiejętności językowych w zwodzie technik handlowiec, technik ekonomista i technik hotelarstwa -  odtwarzanie nagranych scenek.
  4. Prezentacja przyszłych działań, które będą realizowane w  ramach trwających  projektów  ERASMUS + .

Było o czym opowiadać co wspominać. Oj, działo się …..

Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

Wyniki rekrutacji uczniów na staże zagraniczne - maj 2020

29 listopada 2019 roku ogłoszono wyniki rekrutacji do udziału w II mobilności uczniów, w projekcie  „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ” Projekt 2018-1-PL01-KA116-048639 Program Erasmus+.

Kolejna grupa 34 uczniów przedstawiciele  klas II  technik ekonomista i technik hotelarz,  weźmie udział w stażu zagranicznym w Portugalii, tym razem w mieście Povoa de Varzim, w terminie  04.05 - 29.05.2020. 

Rekrutacja trwała od 12 do 27 listopada 2019  roku i składała się z trzech etapów: analizy formalnej aplikacji uczestnika, testu językowego i rozmowy kwalifikacyjnej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym uczestnikom.

Komisja Rekrutacyjna

 

Pocztówki z Walencji - podsumowaniem praktyk zagranicznych

To już ponad miesiąc jak nasza młodzież wróciła z Hiszpanii po odbyciu staży zawodowych w ramach projektu „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli". Dopiero niedawno dotarły do nas pocztówki od uczniów, uczestników praktyk zagranicznych. Przeczytajmy co piszą, a zrozumiemy czy warto było skorzystać z szansy danej przez szkołę i program ERASMUS+.

Serdecznie pozdrawiamy z Walencji!                                                    

Podsumowując  nasze praktyki w firmie   Valencia Language Club  stwierdzamy, że zdobyliśmy cenne doświadczenie, które na pewno ułatwi  nam podjęcie satysfakcjonującej nas  pracy w przyszłości. Była to również  wspaniała przygoda, którą zapamiętamy na całe życie. Dzięki niej poznaliśmy  inny kraj, jego kulturę i obyczaje. Walencja to wspaniałe i piękne miasto w Hiszpanii, a  jej mieszkańcy to mili, sympatyczni i bardzo gościnni ludzie.

Dziękujemy! Ekonomiści, uczestnicy projektu: "Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli"                                     

 

Pozdrowienia z praktyk w Walencji!

My uczestnicy projektu: "Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli"    zdobyliśmy duże doświadczenie i umiejętność komunikowania się w języku obcym. Praca w wielokulturowym zespole pomogła nam poznać różne obyczaje, nawyki  i formy pracy             w hiszpańskich hotelach.

Mamy poczucie, że wykorzystaliśmy dany nam czas najlepiej jak mogliśmy. Zdjęcia, które zrobiliśmy będą nam przypominać o wspaniałych widokach i przeżyciach związanych z tym wyjazdem.                   

Wdzięczna grupa Hotelarzy                                

                                                                   

Gorące pozdrowienia z super praktyk w cudownej Walencji!!!

            Staże zagraniczne w Walencji oceniamy pozytywnie. Nauczyliśmy się wielu przydatnych rzeczy,  a przede wszystkim przełamaliśmy barierę językową i poprawiliśmy swoje umiejętności komunikacyjne. Dobra organizacja pracy i czasu wolnego pozwoliły nam poznać kulturę i spróbować smaków Hiszpanii. Walencja to przepiękne miasto z mnóstwem atrakcji – polecamy!              

Cenne doświadczenie zawodowe  dzięki projektowi: „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" zaowocuje na pewno w naszej przyszłości.

 Jeszcze raz pozdrawiamy i dziękujemy! Grupa Handlowców.

Rekrutacja do projektu 2020

Wyjazd uczniów do Portugalii

Povoa de Varzim czeka na uczniów ZSHE!

Ekonomiści, Hotelarze - uczniowie klas II-ich!

Po raz pierwszy w historii szkoły mamy ofertę staży zagranicznych dla uczniów klas II.

W tym roku szkolnym kandydatami do uczestniczenia w stażach odbywających się w ramach Projektu "Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli", będzie 34 uczniów kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa (16 uczniów)  i technik ekonomista (18 uczniów)  Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. 

 Praktyki zagraniczne uczniów odbywać się będą w Povoa de Varzim – Portugalia, w terminie  04.05 - 29.05.2020. 

 Uczestnicy stażu zostaną wyłonieni w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Od marzeń czas przejść do działania! Wykorzystajcie niepowtarzalną szansę jaką daje wam Program ERASMUS+  i nasza Szkoła.

 Od 12 do 19 listopada 2019 roku trwa rekrutacja do projektu, w którym możecie:

-  zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w branży hotelarskiej i ekonomicznej;

-  wzmocnić oraz pogłębić  własne kompetencje międzykulturowe i językowe , które sprawią iż łatwiej odnajdziecie  się na dynamicznie  zmieniającym rynku pracy,

-  zadbać o rozwój osobisty.

Zapoznajcie się z regulaminem rekrutacji do projektupobierz i złóżcie komplet dokumentów:
1. Wypełniony formularz aplikacyjny - pobierz 
2. Podpisany regulamin uczestnictwa w projekcie -pobierz 

W razie pytań napiszcie do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OSTATNIE DNI W WALENCJI

Zaangażowani, chętni do pracy, komunikatywni… - te słowa najczęściej słyszały monitorujące praktyki hotelarzy i handlowców nauczycielki: pani Aneta Kucharczyk i pani Marta Wolniakowska.

W ostatnim tygodniu uczniowie wzięli udział w spotkaniu ewaluacyjnym. Był to czas podsumowań i wypełniania dokumentacji w języku angielskim. Czas uwieńczony certyfikatem uczestnictwa w programie Erasmus +.

W ramach podróży kulinarnych uczniowie wraz z opiekunkami udali się do „Horchaterii Daniel”, gdzie mieli okazję posmakować bardzo popularnej we wschodniej Hiszpanii horchaty. Napój ten wytwarza się ze słodkich bulw cibory jadalnej, wody i cukru. W celu przełamania smaku często podawany jest z lodami i bułeczkami fartons.

Cztery tygodnie praktyk zawodowych w ramach projektu "Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" minęły niezwykle szybko. Młodzież zdobyła nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe, podniosła swoje kompetencje językowe, poszerzyła horyzonty kulturowe.

Jeszcze tylko wizyta w Muzeum Sztuk Pięknych, street art w czasie wolnym spacerując po Walencji i… wracamy do szkoły!

Atrakcje w Walencji

Pobyt w Walencji to nie tylko praktyka zawodowa, ale także poznawanie atrakcji turystycznych, kultury i zwyczajów mieszkańców tego pięknego miejsca.  

Mieliśmy okazję zobaczyć występ flamenco w Cafe del Duende. Flamenco to  muzyka, śpiew, taniec, strój i zachowania artystów.  Ruch ciała i gesty wyrażają stany emocjonalne tancerzy oraz podkreślają znaczenie słów i melodii.

9 października uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Wspólnoty Walenckiej. Jest to święto upamiętniające wyzwolenie Walencji przez króla Jakuba I, spod panowania arabskiego. Podziwialiśmy tradycyjną mascaletę, czyli pirotechniczne wydarzenie na placu przed ratuszem. Program zawierał oszałamiające efekty dźwiękowe i wizualne, jesteśmy pod wrażeniem wspaniałych fajerwerków w kolorach tęczy. Następnie obserwowaliśmy barwną paradę miejscowej ludności w strojach Maurów i chrześcijan, która przechodziła ulicami miasta. Dzień 9 października to także dzień świętego Dionizego, patrona zakochanych. Tutejszym zwyczajem jest wręczanie osobom bliskim marcepanowych figurek.

W ostatnią niedzielę korzystając z ciągle pięknej pomimo jesieni pogody, wybraliśmy się na długi spacer plażą do malowniczego portu Saplaya, zwanego małą Wenecją. Sieć kanałów, ciepłe pastelowe fasady budynków oraz liczne restauracje zachwycają odwiedzających to miejsce.

Koniec naszej wyprawy  to dłuższa wizyta w kawiarni, gdzie rozkoszowaliśmy się pysznymi hiszpańskimi lodami i chłonęliśmy lokalną atmosferę.

Kolejny tydzień praktyk zawodowych w Walencji

Trzeci tydzień naszego pobytu w Walencji w ramach projektu „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ”  upłynął na pracy i zdobywaniu kolejnych doświadczeń zawodowych. Szlifujemy znajomość języka angielskiego oraz próbujemy swoich sił w konwersacjach po hiszpańsku.

Grupa handlowców prezentowała klientom ofertę sprzedażową przedsiębiorstwa i wykonywała czynności związane z realizacją zamówień klienta. Przedstawiciele hotelarstwa przygotowywali jednostki mieszkalne do przyjęcia gości oraz dobierali surowce do przyrządzania potraw i organizowali salę konsumencką do obsługi gości.

Wieczorami pod czujnym okiem naszych nowych opiekunek pani Anety Kucharczyk i pani Marty Wolniakowskiej odrabiamy prace domowe, czyli uzupełniamy dzienniczki praktyk.

Po pracy delektujemy się urokami Walencji, jej gościnnością oraz różnorodnością kulturową i kulinarną.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.