"Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
Wizyta w cudownym Loro Park
Podczas weekendu zwiedzamy, oglądamy i podziwiamy piękną Teneryfę. Tym razem wybraliśmy się do Loro Park. To miejsce magiczne. Ogród zoologiczno-botaniczny, o ogromnej powierzchni z wieloma różnymi gatunkami zwierząt, ale także bogatą i egzotyczną roślinnością. Zachwyciły nas akwaria pełne meduz, tropikalnych gatunków ryb, ptaszarnia pięknych, kolorowych ptaków, pingwiny z obszaru Antarktydy. Pokazy orek, delfinów, lwów morskich oraz papug zrobiły na nas ogromne wrażenie – obejrzeliśmy kilkukrotnie. Na pewno tu kiedyś jeszcze wrócimy!
Pozdrawiamy ze słonecznej Teneryfy
Uczniowie klas IV d i IV e wraz z opiekunami
Zapraszamy do lektury artykułów o naszym projekcie
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami, które pojawiły się w prasie lokalnej (Kurier Poranny) i dotyczą naszego projektu „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli w Hiszpanii, Portugalii i Grecji”. Artykuły opisują wydarzenia związane z realizacją projektu , a dzięki temu promują naszą szkołę i wartość programu ERASMUS+ na terenie miasta i województwa podlaskiego.
Konferencja podsumowująca projekt „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli”
Dnia 21 września 2021 roku w Zespole Szkół Handlowo - Ekonomicznych w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli w Hiszpanii, Portugalii i Grecji”, realizowany w ramach programu Erasmus+.
Pierwsza część konferencji to podsumowanie zagranicznych mobilności nauczycieli, to jest ich job shadowing. Dzięki współpracy z hiszpańską, portugalską i grecką organizacją partnerską, nauczyciele brali udział w lekcjach, zgodnie z nauczaną branżą u wyznaczonego nauczyciela przedmiotów zawodowych. Uczestniczyli w wykładach na temat szkolnictwa w/w krajach oraz obserwowali realia pracy nauczycieli w szkołach w Walencji, Povoa de Varzim i w Atenach. Z zaciekawieniem przyglądali się specyfice pracy z młodzieżą, a nowe zdobyte doświadczenia wykorzystują w swojej pracy.
Konferencję otworzył Pan Wojciech Janowicz - Dyrektor ZSHE, który przywitał gości oraz wyraził opinię, że dzięki takim praktykom zwiększają się szanse uczniów na znalezienie zatrudnienia, gdyż wzmacnia się ich pozycja na rynku pracy jako osób z doświadczeniem zagranicznym oraz większą motywacją do pracy. Młodzież zyskała możliwość dokształcenia się w wybranym zawodzie, nauczyła współpracy w międzynarodowym zespole, a także poznała standardy pracy w innym kraju europejskim. Ponadto, uczniowie podnieśli swoje kompetencje językowe, a dzięki otrzymanym certyfikatom, w tym m.in. Europass Mobility, który jest uznawany na całym europejskim rynku pracy - wzbogacili swoje CV. Nauczyciele natomiast, jak zauważył dyrektor Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych, na pewno będą projektować i realizować działania inspirowane efektami obserwacji w zagranicznych szkołach, służące poprawie jakości i atrakcyjności kształcenia w ZSHE.
Podczas konferencji o celach, podejmowanych działaniach i efektach stażu mówiły koordynatorki projektu, pani Jolanta Mieleszko i pani Renata Lubas, a następnie jego uczestnicy. Uczniowie opowiadali o swoich przeżyciach i korzyściach płynących z udziału w projekcie staży zagranicznych, przedstawiali zakres podejmowanych przez nich zadań, a także mówili o atrakcyjnych formach spędzania czasu wolnego. Uzupełnieniem relacji uczniów były prezentacje multimedialne.
Uroczystość zakończył poczęstunek. Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w niezwykłej atmosferze, dzięki której choć na chwilę poczuć można było ekspresję i piękno kultury flamenco oraz przekonać się, jak wspaniale młodzież poradziła sobie z wyzwaniami stażu w Hiszpanii.