EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Nowoczesna szkola - fundament wiedzy

Nowoczesna szkoła - fundament wiedzy

Job shadowing w Atenach

Job shadowing w Atenach odbył się w ramach projektu „Nowoczesna szkoła – fundament wiedzy” - mobilności zawodowe uczniów i kadry ZSHE.

Job shadowing w Grecji (Ateny) odbył się w okresie 09.06 – 15.06 2023 r. Uczestniczyło 6 nauczycieli, w tym 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych i 3 nauczycieli języka angielskiego zawodowego. Szkoła w której obserwowaliśmy zajęcia to Sivitanidios Public School of Trades and Vocations w Atenach. Jest to szkoła z wieloletnią tradycją istniejąca od roku 1917. Podczas szkolenia nauczyciele obserwowali, uczestniczyli w pracy greckich  nauczycieli, poznali zasady funkcjonowania greckiego systemu edukacji oraz wizytowali miejsca praktyk uczniów ateńskiej szkoły. Nauczyciele naszej szkoły obserwowali dobre praktyki oraz mogli wymienić się doświadczeniami z nauczycielami ze szkoły w Atenach. Wszyscy byli pod wrażeniem funkcjonowania szkoły i firm, w których uczniowie odbywają praktyki zawodowe. Uczestnicy wyjazdu otrzymali certyfikat udziału w Job shadowing.

Pomimo napiętego harmonogramu nauczyciele mogli poznać również regiony i kulturę grecką. Zwiedzili Akropol ateński, Teatr Dionizosa w Atenach, Stadion Panateński, Plac Syntagma
i obserwowaliśmy zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Byliśmy nad kanałem Korynckim i zwiedzaliśmy  antyczny teatr Epidavros, archeologiczne Mykines oraz Delfi, Arachowa i Krya livadeias. Odbyliśmy też rejs promem na wyspę Mykonos gdzie zwiedzaliśmy m. in. stare miasto i spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami tej czarującej wyspy..

Czy poleciłbyś praktyki zagraniczne koleżankom i kolegom z klas młodszych?

Praktyki zagraniczne są idealną okazją na poznanie prawdziwego życia, nowych kultur czy zawarcia nowych znajomości. Mamy możliwość doskonalić swoje umiejętności oraz przeżyć niezapomniane chwile z innymi uczniami, tworząc najlepsze wspomnienia. (Anna Ostapkiewicz)

Polecam praktyki, ponieważ rozwijają  umiejętności zawodowe oraz językowe. Ponadto przeżywamy niezapomnianą przygodę, uczymy się samodzielności oraz poznajemy inną kulturę, nowych ludzi.  (Piotr Korolczuk)

Takie praktyki są doskonałym przeżyciem pozostawiającym zarówno wiele pozytywnych wspomnień jak również ogrom wiedzy i umiejętności, które zaprocentują w przyszłości. Mamy tu możliwość szlifowania języka angielskiego, zwiedzania pięknych miejsc oraz poznania kultury danego kraju od podszewki. Zdecydowanie najlepsze są wspomnienia stworzone z super osobami, a chwile z nimi będą niezapomniane do końca życia. (Karol Zalewski)

Praktyki zagraniczne to doświadczenie, które z pewnością pozytywnie wpływa na uczniów. Pozwalają one na otwarcie się na nowe znajomości i całkowicie inną kulturę, a także pogłębianie znajomości języka obcego - angielskiego czy hiszpańskiego. Potwierdzają możliwości uczniów oraz wpływają na ich rozwój w zakresie wybranego kierunku nauki oraz przyszłego zawodu. (Krystian Zdanowicz)

Polecam pojechać na praktyki zagraniczne ponieważ oprócz nabrania doświadczenia przeżywamy przygodę życia. Poznajemy różnych ludzi, rożne kultury. Możemy podszkolić język angielski lub język danego kraju. (Aleksandra Dobreńczyk)

Taki wyjazd na praktyki zagraniczne pozwala nie tylko poszerzyć swoje umiejętności językowe, ale dodatkowo poznać kulturę danego regionu. Poza tym może umożliwić w przyszłości znalezienie pracy w tym kraju. (Oskar Trusewicz)

Moim zdaniem warto jechać na praktyki zawodowe za granicą, ponieważ mamy możliwość poznania nowych ludzi i ich kulturę, która jest mocno odmienna od polskiej. Ponadto zwiększamy swoje kompetencje językowe, nie tylko z angielskiego. Mamy szansę zobaczyć jak funkcjonują zagraniczne firmy, a oprócz tego usamodzielniamy się. (Aleksandra Solarska)

Polecam  praktyki, ponieważ rozwijają pod wieloma względami. Udoskonalają język angielski i otwierają na nową kulturę oraz ludzi. Dodatkowym atutem jest fakt, że są darmo! (Natalia Dobrogowska)

Moim skromnym zdaniem warto jechać na praktyki. Jest to szansa na odwiedzenie innego kraju wraz z możliwością poznania kultury i języka tego kraju. (Maja Stankiewicz)

Takie praktyki pozwalają odkryć  kulturę w danym miejscu, co jest pozytywem, gdy ktoś lubi poszerzać swoje horyzonty o nowe doświadczenia. (Julia Porzezińska)

Dzięki praktykom zagranicznym  możemy rozwinąć zdolności posługiwania się różnymi językami obcymi, zarówno językiem angielskim jak i językiem urzędowym w kraju odbywania praktyk. (Krystian Hardziej)

Praktyki stwarzają ogrom możliwości:  wspierają w rozwoju języka, poznaniu nowej (Aneta Tokarska)

Taki wyjazd na praktyki zagraniczne pozwala nie tylko poszerzyć swoje umiejętności językowe, ale dodatkowo poznać kulturę danego regionu. Poza tym może umożliwić w przyszłości znalezienie pracy w tym kraju. (Jakub Wasilczyk)

Dzięki praktykom możemy przetestować swoje zdolności językowe jak i kompetencje zawodowe, a nawet je rozwinąć. (Adam Budnik)

Wyjazd na praktyki jest wspaniałym doświadczeniem, które podbija CV i pozwala wyróżnić się na rynku pracy. Uczy samodzielności i daje możliwość nawiązania nowych znajomości. (Angelika Żędzian)

Podsumowanie, pożegnanie...i smutno nam wyjeżdżać

malaga-p

 

JESTEŚMY DUMNI Z NASZYCH UCZNIÓW

Dokonując monitoringu w trzecim i czwartym tygodniu praktyk ze wzruszeniem słuchaliśmy opinii wypowiadanych o naszych uczniach:- uczynni, zaangażowani, pomocni, odpowiedzialni, skrupulatni, przyjaźni, lubiący się uczyć, dociekliwi, punktualni... "ooo jesteście lepsi od moich pracowników".

Widzieliśmy ich podczas pracy, monitorowaliśmy warunki oraz realizację programu praktyk.
Przyjmowano nas szczególnie życzliwie,  opowiadając o historii, rozwoju firm i świetnym wkomponowaniu się naszych praktykantów. Słów uznania nie było końca. W wakacje możemy wracać do pracy.  Młodzież sprostała zadaniu, świetnie radziła we współpracy w grupie, w nowej kulturze i z nowymi obowiązkami zachowując klasę. Jesteśmy z Nich naprawdę dumni!!!!

Kawałek Francji w Hiszpanii - uczniowie ZSHE w filii Centrum Georges Pompidou w Maladze

W 2015 roku otwarto oryginalny budynek filii Centrum Georges Pompidou w Maladze. Należy on do najciekawszych obiektów promujących sztukę współczesną w Hiszpanii. Najbardziej charakterystycznym elementem całego budynku jest znajdujący się na dachu świetlik w kształcie sześcianu zbudowany z metalu i kolorowego szkła. Wystawy stałe i czasowe prezentujące prace znakomitych artystów w historii Hiszpanii, Europy i świata znajdują się na poziomie 0 i -1.
Wystawa "WŁASNY CZAS. Uwolnij się z kajdan codzienności" zaprosiła nas do refleksji nad formami jakie przybiera nasz wolny czas. Konfrontacja między czasem arytmetycznym a subiektywnym postrzeganiem jego trwania prowadzona jest poprzez dzieła, które przyjmują rolę "świadków czasu". Prace proponują swobodną i otwartą podróż, która zaprasza nas do odnalezienia własnej ścieżki.
Po podróży w głąb naszego wnętrza, powrót do rzeczywistości może być trudny. Zdezorientowani, tracimy odniesienia i jesteśmy zmuszeni do konfrontacji z niewygodną relacją z naszym otoczeniem. Prezentowane prace skłaniają nas do refleksji, aby przemyśleć rzeczywistość a nie od niej uciekać. Zaskoczyło nas, że lenistwo postrzegane jako cecha dzisiaj negatywna, kryje w sobie wiele pozytywów, np. sprzyja kreatywności.

Wielokulturowa przestrzeń łącząca sztukę i luksus w Muzeum Motoryzacji i Mody w Maladze

Muzeum, które mieści się w obiekcie dawnej fabryki tytoniu w Maladze, ukazuje historię samochodu, mody haute couture i innych luksusowych przedmiotów. Okazało się, że to prywatna kolekcja, która przedstawia artystyczną i historyczną ewolucję począwszy od końca XIX wieku. Zobaczyliśmy w niej prawie sto ekskluzywnych, odrestaurowanych lub zachowanych w idealnym stanie od nowości pojazdów z różnych epok i w różnych stylach, na przykład Belle Epoque i Art Deco. Wprawne oko mogło dostrzec wiele legend motoryzacji, które znamy z wielkiego ekranu takich jak Aston Martin DB4 (James Bond) lub Renault CB Coupe de Ville (Titanic). Ogladaliśmy również samochody, których właściciele odcisnęli wielki ślad na kartach historii: pojazdy Heinricha Himmlera, Delano Roosevelta, Michaela Jacksona czy Madonny. Zobaczyliśmy także wyścigowe i sportowe samochody, m.in. Mercedesa 300SL Gullwing, Ferrari 250 GT, oraz wiele innych włoskich, francuskich, niemieckich czy amerykańskich mitycznych krążowników. Poza bardzo rzadko spotykanymi samochodami produkcyjnymi, widzieliśmy również kilka nierealnych prototypów: pojazd na wodór czy energię słoneczną.

Wielu miłośników motoryzacji mogło doświadczyć „bezdechu" z racji na silniki, które wcześniej zostały rozebrane i złożone ponownie, ale w taki sposób by być istnym dziełem sztuki. Wypatrzyliśmy tu jeszcze samochody z tapicerką ze skóry strusia i norek, z elementami ze szlachetnego drewna, z klamkami z kości słoniowej i srebra czy też pojazdy z niestandardowymi silnikami jak na swoją epokę.

Kolekcję aut dopełniły stroje vintage znanych marek, takich jak Chanel, Dior, Givenchy, Balmain czy Prada powiązane z ważnymi postaciami kobiecymi z historii.

Ekspozycje te w połączeniu z instalacjami sztuki współczesnej, zdaniem naszych uczniów czynią to muzeum miejscem godnym polecenia.

OGRÓD HISTORYCZNO-ARTYSTYCZNY W MALADZE

Po trzech tygodniach pracy nasi praktykanci znaleźli ukojenie w cieniu egzotycznych drzew ponad stuletniego parku. Skrywa on kilkadziesiąt tysięcy unikatowych roślin sprowadzonych z najodleglejszych zakątków świata.
2000 tropikalnych, subropikalnych i autochtonicznych gatunków chroniło nas przed miejskim skwarem. Młodzież poddała się urokowi miejsca. Fantastycznie bawiła się tropiąc niezliczone gatunki palm, bambusów, kaktusów i roślin wodnych.
Zdjęcia są potwierdzeniem ich świetnej zabawy i kreatywności. Oceńcie sami!

MUSEO DEL VIDRIO Y CRISTAL DE MALAGA

Wystawa szkła dekoracyjnego z różnych epok i krajów w odnowionej rezydencji z XVIII wieku zajęła nam czwartkowe popołudnie. Przewodnikiem po wystawie był jej właściciel - szlachcic z bogatej arystokratycznej rodziny, który zdobył serca i zainteresowanie naszych praktykantów. Prywatną kolekcję stanowi 3000 szklanych eksponatów, m.in. egipskie, fenickie, bizantyjskie i irańskie (np. rzeźby ze szkła, zastawy porcelanowe, witraże). Polskim akcentem były rzeźby ze szkła Igora Mitoraja i Adama Jabłońskiego. Luksusową atmosferę wnętrz dopełniały stylowe meble i obrazy.

Wielkanoc w Hiszpanii

Nie ma tu zwyczaju składania sobie życzeń świątecznych, ponieważ większy nacisk kładzie się na mękę Chrystusa niż na zmartwychwstanie. Atmosfera świąteczna jest pełna powagi i wstrzemięźliwości.
Byliśmy świadkami próbnej procesji Bractwa El Silencio w Maladze. Procesje, których tradycja wywodzi się z XIII wieku organizują różne bractwa (w sumie jest ich około 60).
W Valladolid, Sewilli, Murcji i Maladze odbywają się najbardziej spektakularne procesje Wielkiego Tygodnia.
Ubrani w historyczne stroje członkowie bractw niosą ogromne platformy z figurami czyli pasos, przedstawiającymi Matkę Boską, Chrystusa lub sceny pasyjne. Towarzyszą im osoby przebrane za postaci z Biblii oraz pokutnicy w spiczastych kapturach - capirotes. W różnych częściach Hiszpanii czasem można zobaczyć liczący wiele wieków zwyczaj samobiczowania bądź widowiska pasyjne.
Moc przeżycia rośnie z racji na kapitalną oprawę muzyczną. Amen

Sacromonte …..

Tropiąc bohaterów opowieści Wiktora Hugo i Aleksandra Dumas podążyliśmy na wzgórze by w grotach na zboczu odnaleźć mieszkających tam Cyganów. Ich domy w jaskiniach, sposób życia,  język i zwyczaje inspirowały dawniej i dziś.

Niestety mimo ogromnego wysiłku nie weszliśmy do mieszkań w grotach. Ujrzeliśmy jednak nową perspektywę Alhambry. Dzisiaj żyje tam niewiele rodzin, jednak specyficzny klimat dzielnicy pozostał.
Wrócimy tam na pewno

Ps. Piguła z historii:

Andaluzja ‐ Grenada - Sacromonte

Pod trwającym 250 lat panowaniem Nasrydów, Grenada przeżyła czas gospodarczej pomyślności oraz najwspanialszy rozkwit kultury i sztuki islamu na ziemi hiszpańskiej. Powstanie Sakromonte datuje się na moment podbicia Granady przez Chrześcijan ( 1492r.). Z racji na konflikty religijne, Żydzi i Muzułmanie, którzy odmówili zmiany religii na chrześcijańską zostali wygnani z miasta. Część ze skazanych na banicję na zawsze opuściła Andaluzję. Pozostali osiedlili się na wzgórzu naprzeciw szczytu, na którym wznosi się Alhambra, znajdującym się poza granicami ówczesnej Granady. Z czasem do wygnanych wyznawców Islamu i Żydów dołączyli także nomadyczni Cyganie. To co było poza murami miasta, w owych czasach oznaczało brak społecznej i administracyjnej kontroli. Właśnie dlatego dzielnica ta cieszyła się złą sławą.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.