„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Aktualności internatu ZSHE

Internat przyjazny prawom człowieka

Internat ZSHE w Białymstoku uczestniczył w roku szkolnym 2015/2016 w Projekcie Towarzystwa Internatów i Burs pn.: "Internat przyjazny prawom człowieka", opartym na działaniach Amnesty International Polska realizowanych w ramach projektu ”Stop Bullying! 

W bieżącym roku szkolnym zrealizowano w ramach projektu szereg działań w obszarze:

  • Samorządność i procesy decyzyjne w społeczności internatu
  • Relacje w internacie
  • Programy edukacyjno-opiekuńczo-wychowawcze
  • Działalność pozalekcyjna w ramach sekcji i kół zainteresowań.

Internat spełnił wymagania projektowe i  uzyskał jako jedna z pięciu placówek tego typu w województwie podlaskim pozytywną ocenę  Zarządu Towarzystwa Internatów i Burs.

10 czerwca 2016r. podczas konferencji wychowawców oraz kierowników internatów i dyrektorów burs szkolnych pod nazwą: „Wyzwania edukacji a przeciwdziałanie dyskryminacji w internacie  i bursie szkolnej” wychowawcy odebrali tytuł:  "Internat przyjazny prawom człowieka."

 

Piknik

8 czerwca 2016r. wolontariusze Koła Caritas w Internacie ZSHE przygotowali piknik dla osób niepełnosprawnych intelektualnie ze Stowarzyszenia "Aktywni".

Imprezę zorganizowaliśmy w siedzibie ośrodka na ul. Staszica, ale przybyły również niepełnosprawne osoby z ośrodka przy ul. Hetmańskiej. Przyjechali również ich rodzice. Było słonecznie, bardzo ciepło, impreza trwała całe popołudnie .Osoby niepełnosprawne bardzo chętnie brały udział w zabawach przygotowanych przez wolontariuszy. Dla wszystkich było to niezapomniane spotkanie.

Dzień dziecka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka  urządziliśmy piknik integracyjny. Do wspólnej zabawy i grillowania po raz kolejny zaprosiliśmy małych podopiecznych Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dwójka”. Zabawom nie było końca: malowanie twarzy, wspólne pieczenie kiełbasek i ciasteczek, zabawy na świeżym powietrzu. Niemałą atrakcją był mini koncert uczniów szkoły muzycznej. Nasi mali goście mieli okazję porozmawiać z muzykami  oraz spróbować grać na instrumentach. Spotkanie integracyjne  z okazji dnia dziecka to jedna z naszych ulubionych imprez internackich.  Jest okazją nie tylko do fajnej zabawy, ale uwrażliwia nas na potrzeby małych podopiecznych „Dwójki”.

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

31 maja 2016 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Bez Tytoniu pod hasłem ,,Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – Fakty i wyzwania”.

Młodzież naszego internatu aktywnie włączyła się w działania propagujące styl życia wolny od nałogu tytoniowego. Wychowankowie uczestniczyli w:

- akcji antynikotynowej  – „Dlaczego nie palę?

- akcji „Jabłko zamiast papierosa”

- konkursie na hasło antynikotynowe.

Podjęte działania zostały przeprowadzone we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku w oparciu o materiały edukacyjne dotyczące szkodliwości palenia papierosów.

Ośmiu Wspaniałych

11.04.2016r. odbyła się uroczysta Gala kończąca XXI edycję Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, prezentującego społeczną działalność młodych wolontariuszy. W trakcie Gali zostały zaprezentowane sylwetki zgłoszonych do Konkursu wolontariuszy z białostockich szkół. Laureaci otrzymali zaszczytny tytuł „Wspaniałej/Wspaniałego”, oraz statuetkę Św. Franciszka.

Wśród wyróżnionych znalazła się wolontariuszka Koła Caritas  w Internacie ZSHE Urszula Orzechowska. Ula od wielu lat pracuje społecznie, a przez ostatnie trzy lata bardzo aktywnie działała w Kole Caritas, biorąc udział we wszystkich akcjach na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących.

Prezydent Białegostoku złożył również podziękowania opiekunom wolontariuszy.

I TAK SIĘ TRUDNO ROZSTAĆ

Tradycją naszego internatu, jest uroczyste pożegnanie naszych absolwentów. Organizatorzy spotkania postarali się, aby tegoroczni maturzyści na długo je zapamiętali. Była garść wspomnień w ciekawej oprawie artystycznej, upominki i słodki poczęstunek.

 Pan Dyrektor Wojciech Janowicz i Pani Kierownik Ewa Górska wręczyli nagrody i listy gratulacyjne osobom szczególnie zaangażowanym w życie placówki i odznaczającym  się wzorowym zachowaniem.

Życzymy powodzenia na maturze i w dorosłym życiu!

Dni Promocji Zdrowia

W dniach 04-07 kwietnia po raz kolejny wychowankowie internatu uczestniczyli w działaniach promujących zdrowy styl życia. Odbyły się spotkania z masażystą (pokaz różnych rodzajów masażu), kosmetyczką (zasady pielęgnacji cery), wizażystką (pokaz makijażu), higienistką stomatologiczną (zasady pielęgnacji jamy ustnej). Można było skorzystać z zabiegów pielęgnacji dłoni, masażu sportowego i relaksacyjnego, wykonać makijaż i indywidualnie dobrać  kosmetyki.

Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursów: sałatka „zdrowia i urody”, „selfie z babcią”, „hasło antynikotynowe”.

Zbiórka żywności 4 i 5 marca 2016r

4 i 5 marca 2016 r. wolontariusze Koła Caritas w Internacie ZSHE po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności „Tak, pomagam”. Akcję prowadziliśmy w sklepie PSS Społem przy ul. Bema. Spotkała się ona z życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców osiedla. Udało się nam zebrać bardzo duże ilości produktów, które jeszcze przed świętami trafią do osób potrzebujących.

Konkurs szopek rozstrzygnięty

Już po raz dwunasty przedstawiciele internatów i burs z całego województwa podlaskiego spotkali się na uroczystym podsumowaniu konkursu szopek. Wykonawcy jak zwykle wykazali się niezwykłą pomysłowością, oryginalnością i starannością wykonanych prac. Dlatego też jury miało spore trudności ze wskazaniem zwycięzców konkursu.

I miejsce zajęła praca Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży.

II miejsce - szopka wykonana przez wychowanków naszego internatu: Adama Krasowskiego, Sylwię Uściniak, Monikę Żero i Darię Kosińską.

III miejsce przypadło pracy Internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Marianowie.

Nagrodę publiczności otrzymała praca wykonana przez młodzież z Internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku.

Podsumowanie konkursu szopek uświetniły Jasełka w wykonaniu koleżanek i kolegów naszego internatu oraz występy młodych wokalistów wykonujących tradycyjne polskie kolędy. Nagroda za najlepszy występ powędrowała do reprezentantki Bursy Szkolnej w Białymstoku.

Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy.

Konferencja

27 listopada w Bursie Szkolnej w Białymstoku odbyła się konferencja przedstawicieli i opiekunów samorządów internatów i burs pt.: Rola samorządu młodzieżowego w budowaniu środowiska przyjaznego prawom człowieka w internatach i bursach szkolnych.

Spotkanie pod patronatem Towarzystwa Internatów i Burs  było jednym z elementów realizacji projektu „Internat przyjazny prawom człowieka”, w którym biorą udział placówki z całego województwa podlaskiego.

Uczestnicy mieli możliwość dokładniejszego poznania projektu poprzez prezentację przedstawioną przez panią prezes towarzystwa Ewę Górską, wysłuchania wykładów pani Doroty Ksok-Borowskiej nt. praw człowieka oraz udziału w zajęciach warsztatowych  prowadzonych przez panie Ewę Kosińską i Bożenę Sarosiek.

Miłym zakończeniem konferencji było spotkanie integracyjne w kręgielni.

Nasz internat reprezentowali Rafał Pytel i Ania Kukiełko wraz z opiekunem panią Bożeną Sarosiek.